skip navigation
  • Mar
  • 23
16U Girls Bugarski Cup / Grand Prix (2-Day)
  • All Day, March 23rd, 2019

16U Girls Grand Prix (2-Day)

Host: Stratford VC

Participating Teams: (8)

1 Halton Hurricanes Black
2 Georgetown Impact
3 Halton Hurricanes Black 15U
4 Pakmen
5 Storm Monsoon
6 Maverick Blackjacks
7 Preds Synergy
8 Forest City Green

Tournament Info

Please Remember:

  • Sports Agriplex is last building in the complex
  • No plug-in appliances allowed
  • Teams do own scoring/lining
  • Viewing lounge and team lounge with tables available 
  • Farmers Market open until noon

16UG Grand Prix Results (posted after each match)

Day 1 - Round Robin Results

Pool A Hurricanes Black Pakmen Storm Monsoon Forest City Green Sets Won Matches Won Standing
Hurricanes Black X

19-25 

25-18

17-15

15-25 

19-25

25-17 

19-25 

15-8

4 2 3
Pakmen

25-19 

18-25 

15-17

X

26-24 

25-21

25-22 

25-18

5 2 1
Storm Monsoon

25-15 

25-19

24-26 

21-25

X

25-19 

25-20

4 2 2
Forest City Green

17-25 

25-19 

8-15

22-25 

18-25

19-25 

20-25

X 1

0

4

 

Pool B Georgetown Impact Hurricanes Black 15U Maverick Blackjacks Preds Synergy Sets Won Matches Won Standing
Georgetown Impact X

15-25 

22-25

25-21 

19-25  

9-15

20-25 

27-25 

7-15

2 0 4
Hurricanes Black 15U

25-15 

25-22

X

25-23 

25-14

26-24 

27-25

6 3 1
Maverick Blackjacks

21-25 

25-19 

15-9

23-25 

14-25

X

19-25 

19-25

2 1 3
Preds Synergy

25-20 

25-27 

15-7

24-26 

25-27

25-19 

25-19

X 4 2 2

 

Day 2 - Playoff Results & Live Stream Links

Semi Finals - Consolation 
(1) A3 - Hurricanes Black vs B4 - Georgetown Impact (17-25, 25-21, 15-9)
(2) B3 - Maverick Blackjacks vs A4 - Forest City Green (25-20, 25-22)

Bronze - Consolation (11:30am approximate start time - Live Stream Link - HERE)
(B) L1 - Georgetown Impact vs L2 - Forest City Green (16-25, 12-25, 22-25)

Gold - Consolation (11:30am approximate start time - Live Stream Link - HERE
(G) W1 - Hurricanes Black vs W2 Maverick Blackjacks (25-22, 25-18, 25-15)

Semi Finals
(3) A1 - Pakmen vs B2 - Preds Synergy (25-17, 25-17)
(4) B1 - Hurricanes Black 15U vs A2 - Storm Monsoon (18-25, 15-25)

Bronze (1:15pm approximate start time - Live Stream Link - HERE)
(B) L3 - Preds Synergy vs L4 - Hurricanes Black 15U (20-25, 25-18, 24-26, 20-25)

Gold (1:15pm approximate start time - Live Stream Link - HERE)
(G) W3 - Pakmen vs W4 - Storm Monsoon (25-23, 25-16, 25-20)

Host Contact

Ted Hopkinson

Grand Prix Results

1 Pakmen
2 Storm Monsoon
3 Halton Hurricanes Black 15U
4 Preds Synergy
5 Halton Hurricanes Black
6 Maverick Blackjacks
7 Forest City Green
8 Georgetown Impact

16U Girls Bugarski Cup - Select A

Host: Preds

Participating Teams: (9)

1 REACH Matrix
2 Leaside
3 Woodstock Warriors
4 Preds Purple
5 SKY Volley
6 Scarborough Synergy 
7 Titans Rhea
8 South County Bandits Teal
9 Evolution 15U

Tournament Info

Please Remember

  • Doors open at 8:15 am
  • No plug-ins
  • No food or drink in the gym
  • No access to the cafeteria.
  • The cafeteria will not be provided - There is an area for teams to set up
  • No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  • Chairs will be provided.  No sitting on the top of the stands that have not been pulled out.
  • No ball playing outside the gym
  • RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

Huron Heights SS

Host Contact

Paul Pavin

Select A Results

1 Leaside
2 SKY Volley
3 Evolution 15U
4 Preds Purple
5 South County Bandits Teal
5 Woodstock Warriors
7 REACH Matrix
7 Scarborough Synergy 
9 Titans Rhea

16U Girls Bugarski Cup - Select B

Host: Mohawk College

Participating Teams: (9)

1 Markham Revolution Fusion
2 Scarborough Synergy Dynamite
3 Defensa Purple
4 MVC Vesuvius
5 Durham Attack Chargers
6 Titans Eclipse
7 Niagara Rapids Legend
8 Durham Rebels Crusaders
9 Defensa White

Tournament Info

  • Parking at the venue is paid parking

Mohawk College - David Braley Athletics & Recreation Centre

Division Contact

Select B Results

1 Titans Eclipse
2 Defensa Purple
3 Durham Attack Chargers
4 Markham Revolution Fusion
5 MVC Vesuvius
5 Niagara Rapids Legend
7 Defensa White
7 Durham Rebels Crusaders
9 Scarborough Synergy Dynamite

16U Girls Bugarski Cup - Championship A

Host: Chatham Ballhawks

Participating Teams: (9)

1 Scorpions Shine
2 Halton Hurricanes Blue
3 Waterloo Tigers Black
4 Preds United
5 Georgetown Impact Black
6 Forest City Blue
7 Milton Edge
8 MVC Olympus
9 Chatham Ballhawks Blue

Tournament Info

Please Remember

  • Teams will be responsible for lines and scorers
  • No electrical appliances including crock pots
  • No playing outside the gym area. 
  • No Food and Drinks in the Gym or Outside the Cafeteria area
  • Parents are to ensure not blocking emergency area parking spaces.

Ursuline College Chatham

Host Contact

Clancy O'Hara

Championship A Results

1 Scorpions Shine
2 Milton Edge
3 Chatham Ballhawks Blue
4 Waterloo Tigers Black
5 Forest City Blue
5 Preds United
7 Georgetown Impact Black
7 MVC Olympus
9 Halton Hurricanes Blue

16U Girls Bugarski Cup - Championship B

Host: Hamilton Smash

Participating Teams: (9)

1 Markham Revolution Merge
2 E381 Sasha
3 Venom Vipers
4 Oakville Thunder Blue
5 Markham Unity West
6 Barrie Elites Black 15U
7 Niagara Rapids Legend 15U
8 Titans Black
9 Smash Legacy

Tournament Info

Please Remember:

  • Use the parking lot at the back of the school (south side) and go through the doors closest to the football field to enter the facility.  Overflow parking will be at the front of the school. 
  • No electrical appliances.
  • No ball playing outside of gymnasiums.
  • No pets.
  • Cars parked illegally will be tagged and/or towed.

Hillfield Strathallan College

Host Contact

Chris Kenny

Championship B Results

1 Venom Vipers
2 Smash Legacy
3 Niagara Rapids Legend 15U
4 Barrie Elites Black 15U
5 E381 Sasha
5 Markham Unity West
7 Markham Revolution Merge
7 Titans Black
9 Oakville Thunder Blue

16U Girls Bugarski Cup - Championship C

Host: Ottawa Maverick

Participating Teams: (9)

1 Storm Hurricanes
2 Durham Attack Velocity
3 Leaside 15U
4 Maverick Wildcards
5 Maverick Ambush
6 Durham Attack Power
7 Clarington Grizzlies Destroyers
8 Venom Vipers 15u
9 Thundercats Rage

Tournament Info

FACILITIES:

UOTTAWA GYMNASIUM – MONTPETIT HALL

125 UNIVERSITY AVE – OTTAWA ONTARIO – K1N6N5 

https://goo.gl/maps/2iDxsFAonUT2

Campus and parking Map: https://www.uottawa.ca/facilities/maps

  • 3 FULL CENTER COURT venues will be used for this tournament – all side by side
  • GYMS WILL BE OPEN FOR THE TEAMS AS OF 60 MINUTES PRIOR TO THE FIRST MATCH OF THE DAY
  • Chair seating will be available between the gyms for spectators
  • A PRIVATE DANCE STUDIO IS BOOKED FOR TEAM FOOD - at the lobby level & one table per team avaikable
    • All food should remain at the lobby level please
    • Teams can view the gyms from that level as well

 

PARKING:

  • STREET PARKING in residential areas adjacent to uOttawa (Sandy Hill area)  is FREE ALL DAY SATURDAY AND SUNDAY

https://goo.gl/maps/r2vJ9ZJQBjD2

  • Athletes can be dropped off in front of Montpetit Hall easily and then drivers can park in residential area within 1-5 minute walk
  • If anyone wishes to park on campus please respect the PARKING RATES AND INSTRUCTIONS POSTED
  • There is ONE underground PAID parking lot beside the gym - BROOKS PARKING  - https://goo.gl/maps/QNyefoZ9PYx

 

HOTEL PARTNER:

  • The University of Ottawa Women’s Volleyball Program is happy to extend our ‘Partner Rate’ to any teams wishing to stay at:

HOLIDAY INN OTTAWA EAST - https://www.ihg.com/holidayinn/hotels/us/en/ottawa/yowoe/hoteldetail?cm_mmc=GoogleMaps-_-HI-_-CA-_-YOWOE

  • 5 MINUTE DRIVE TO THE GYM
  • WALKING DISTANCE TO MALL & GREAT FOOD OPTIONS

 

  • ANYONE WISHING TO TAKE ADVANTAGE OF THE AMAZING BREAKFAST & RATE OF $144.00 PER NIGHT
    • PLEASE CONTACT – MIKE WHITAKER ON THE ATTACHED FLYER

Host Contact

Sally Spack

Championship C Results

1 Leaside 15U
2 Durham Attack Power
3 Durham Attack Velocity
4 Maverick Wildcards
5 Maverick Ambush
5 Storm Hurricanes
7 Clarington Grizzlies Destroyers
7 Venom Vipers 15u
9 Thundercats Rage

16U Girls Bugarski Cup - Trillium White A

Host: Simcoe Xtreme

Participating Teams: (9)

1 Stratford Stingers
2 Smash Ignite
3 LVC Fire Scorch
4 London Sharks Great Whites
5 South County Bandits Black
6 Twin Bridges Thunderstruck
7 LVC Fire Smoke
8 Simcoe Xtreme
9 Halton Hurricanes Black 14U

Tournament Info

Please Remember: 

1. NO ELECTRICAL APPLIANCES INCLUDING CROCKPOTS

2. PLEASE PARK AND ENTER AT THE REAR OF THE SCHOOL.  NO ENTRY AT FRONT OF SCHOOL.

3. NO PLAYING OUTSIDE THE GYM AREA

4. SPECTATOR SEATING WILL BE PROVIDED

5. NO FOOD OR DRINK IN THE GYM

Host Contact

Stan Goch

Trillium White A Results

1 Smash Ignite
2 Stratford Stingers
3 Twin Bridges Thunderstruck
4 Halton Hurricanes Black 14U
5 London Sharks Great Whites
5 LVC Fire Scorch
7 Simcoe Xtreme
7 South County Bandits Black
9 LVC Fire Smoke

16U Girls Bugarski Cup - Trillium White B

Host: Lakeside

Participating Teams: (9)

1 Smash Generation
2 Smash Fusion
3 Lakeside Inkemba's
4 Defensa Purple 15U
5 Redline
6 Niagara Rapids Summit
7 Ancaster Lions
8 Grimsby Vipers Supreme
9 Waterdown Raiders Chaos
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Garth Webb Secondary School

Host Contact

Bear Davies

Trillium White B Results

1 Lakeside Inkemba's
2 Redline
3 Defensa Purple 15U
4 Grimsby Vipers Supreme
5 Smash Fusion
5 Smash Generation
7 Ancaster Lions
7 Waterdown Raiders Chaos
9 Niagara Rapids Summit

16U Girls Bugarski Cup - Trillium White C

Host: Northern Chill

Participating Teams: (9)

1 Georgian Cubs Prime
2 Northern Chill Blue 15U
3 REACH Aspire
4 Storm Cyclones
5 Northern Chill
6 West Nipissing Wild
7 Vision Volleyball
8 Markham Thunder VC
9 Georgian Cubs Kodiaks
  1. Extra data here
  2. Extra data here

St. Charles College

Division Contact

Roxanne Fournier

Trillium White C Results

1 Georgian Cubs Prime
2 Vision Volleyball
3 Northern Chill
4 West Nipissing Wild
5 Northern Chill Blue 15U
5 REACH Aspire
7 Georgian Cubs Kodiaks
7 Storm Cyclones
9 Markham Thunder VC

16U Girls Bugarski Cup - Trillium White D

Host: Northumberland Breakers

Participating Teams: (9)

1 Jr. Gryphons - Inferno
2 Northumberland Breakers
3 Markham Unity North
4 Markham Wildcats Jaguars
5 Preds Black
6 Peel Selects Blue
7 Evolution Ice
8 Lindsay Invasion
9 Titans Olympus
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Cobourg Community Center

Host Contact

Jane Hoekstra

Trillium White D Results

1 Jr. Gryphons - Inferno
2 Markham Unity North
3 Evolution Ice
4 Peel Selects Blue
5 Preds Black
5 Titans Olympus
7 Markham Wildcats Jaguars
7 Northumberland Breakers
9 Lindsay Invasion

16U Girls Bugarski Cup - Trillium White E

Host: Kingston Volleyball Club

Participating Teams: (9)

1 Thundercats Black
2 Phoenix Burn
3 Ottawa Fusion
4 Maverick Gamblers
5 Limestone City Black
6 Maverick Trailblazers
7 Pumas
8 Ottawa Fusion 15UG
9 Titans Fury

Tournament Info

Please Remember: 

1.       Doors open at 8:30 am

2.       No plug-ins

3.       No food or drink in the gym

4.     No access to the cafeteria/lunch room

5.     No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too

6.     Bleachers will be provided for seating

7.     No ball playing outside the gym

8.     RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

9.     NO BUFFET LUNCHES

10.  Athletes and parents in attendance. That the gym will remain open for military and Gym members to use and that they are to pay particular attention to those individuals using the track to maintain their personal fitness and that anyone using the track is to be given the right of way.

Hotel Info:

Holiday Inn Kingston Waterfront 
$169.99 per night 

Please quote "Kingston Volleyball Club" when booking
613-549-8400 ext 2660  

Military Sports Complex

Host Contact

Matt Somerville

Trillium White E Results

1 Phoenix Burn
2 Limestone City Black
3 Ottawa Fusion
4 Ottawa Fusion 15UG
5 Maverick Gamblers
5 Maverick Trailblazers
7 Pumas
7 Thundercats Black
9 Titans Fury

 

16U Girls Bugarski Cup - Trillium Green A

Host: South County

Participating Teams: (9)

1 Forest City Green 15U
2 South County Bandits Black 15U
3 LVC Fire Wild
4 Chatham Ballhawks White
5 Chatham Ballhawks Blue 15U
6 London Sharks Hammerheads
7 St. Thomas Express Bullets
8 London Sharks Tiger Sharks
9 LVC Fire Wrath

Tournament Info

  1. Spectators need to bring their own chairs
  2. Host will supply scorekeepers for all matches. Teams will supply their own line person
  3.  Cafeteria (with microwave)  is available with tables for each team
  4. No crock pots allowed 
  5. Recommended Hotel: Hampton Inn and Suites (1840 Huron Church Rd, Windsor ON, N9C 2L5)  Phone #519-972-0770 (Main) or 519-967-2012 (Office). Ask for Raquel Rankin and the volleyball rate to get a discount 

LaJeunesse High School

Host Contact

Bernie Diesbourg

Trillium Green A Results

1 Forest City Green 15U
2 LVC Fire Wild
3 Chatham Ballhawks Blue 15U
4 Chatham Ballhawks White
5 London Sharks Hammerheads
5 South County Bandits Black 15U
7 London Sharks Tiger Sharks
7 St. Thomas Express Bullets
9 LVC Fire Wrath

16U Girls Bugarski Cup - Trillium Green B

Host: Waterloo Tigers

Participating Teams: (9)

1 E381 Alisa
2 Scorpions Smash
3 Milton Edge 15U
4 Jr. Gryphons - Heat
5 Waterloo Tigers Ambush
6 Stratford Stingers 15U
7 Waterloo Tigers Red
8 Jr. Gryphons - Flames
9 Norfolk Chaos Synergy

Tournament Info

Please Remember:

  • No crockpots / slow cookers / electrical appliances.
  • No ball playing outside the gym area.

RE:  Parking:

In an effort to help ease the congestion at this site please note the following:  this is a shared parking lot and a number of spots have been designated as “pool and library parking only”.  These are located directly in front of the pool and library.  Please do not park in these spaces.
Do not park in the fire route for drop off or pick up.  Do not park on Board sports fields, campuses or lawns; park only in designated spots.  Please encourage carpooling as much as possible.
City by-law officers drop by on Saturday mornings to ticket people parked in the fire route and non-designated parking spots.

Host Contact

John Nelson

Trillium Green B Results

1 Scorpions Smash
2 Waterloo Tigers Ambush
3 Jr. Gryphons - Flames
4 Stratford Stingers 15U
5 E381 Alisa
5 Jr. Gryphons - Heat
7 Milton Edge 15U
7 Waterloo Tigers Red
9 Norfolk Chaos Synergy

16U Girls Bugarski Cup - Trillium Green C

Host: Niagara College

Participating Teams: (12)

1 Defensa White 15U
2 Ancaster Lions 15U
3 Waterdown Raiders Havoc
4 MVC Columbia
5 Brant Youth
6 EVP Eagles Black
7 Lakeside Isihlangu's
8 Smash Awaken
9 Niagara Rapids Rival
10 Oakville Thunder
11 Grimsby Vipers Force
12 Norfolk Chaos Impact

Tournament Info

Please Remember:

  • No portable electronic food cookers on campus
  • Absolutely no food, coffee, soft drink or any sport drinks allowed in the gym
  • Parking is free on weekends and evenings.

Host Contact

Ray Sarkis

Trillium Green C Results

1 MVC Columbia
2 Smash Awaken
3 Brant Youth
4 Defensa White 15U
5 EVP Eagles Black
5 Waterdown Raiders Havoc
7 Ancaster Lions 15U
7 Oakville Thunder
9 Lakeside Isihlangu's
9 Niagara Rapids Rival
11 Grimbsy Vipers Force
11 Norfolk Chaos Impact

16U Girls Bugarski Cup - Trillium Green D

Host: Georgetown Impact

Participating Teams: (9)

1 REACH Apex
2 E381 Dunav
3 Venom Cobras 15u
4 Galaxy Eclipse
5 Georgetown Impact Red
6 ACTS Elites
7 Galaxy Flares
8 Waves White
9 EVP Eagles Red
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Jean Vanier Catholic Secondary School

Host Contact

Brendon Harman

Trillium Green D  Results

1 REACH Apex
2 E381 Dunav
3 Venom Cobras 15u
4 Georgetown Impact Red
5 ACTS Elites
5 Galaxy Eclipse
7 EVP Eagles Red
7 Galaxy Flares
9 Waves White

16U Girls Bugarski Cup - Trillium Green E

Host: Outtahand

Participating Teams: (9)

1 Waves Blue
2 Galaxy Stars
3 Venom Cobras
4 Thundercats Charge
5 Evolution
6 Barrie Elites Black
7 Pioneer Rebels
8 Galaxy Solars
9 Pioneer Hurricanes 

Tournament Info

Please Remember

  1. Doors open at 8:15 am
  2. No crockpots/ slow cookers etc
  3. No food or drink in the gym
  4. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  5. Bring your own gym friendly chair as seating is limited
  6. No ball playing outside the gym
  7. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

St. Elizabeth Catholic High School

Host Contact

Mike Wakayama

Trillium Green E Results

1 Waves Blue
2 Evolution
3 Venom Cobras
4 Galaxy Stars
5 Barrie Elites Black
5 Thundercats Charge
7 Pioneer Hurricanes
7 Pioneer Rebels
9 Galaxy Solars

16U Girls Bugarski Cup - Trillium Green F

Host: Georgian Cubs

Participating Teams: (9)

1 Barrie Elites HP
2 Collingwood Black Diamonds
3 Vision Volleyball 15U
4 Northern Chill Black 15U
5 Barrie Elites Blue
6 Georgian Bay Vista
7 Georgian Cubs Shock
8 Orillia Suns Apex
9 Georgian Cubs Koda

Tournament Info

Please Remember:

  • No electric appliances allowed
  • Cafeteria only available till 4:30

St. Joan of ARC

Host Contact

Reg Jang

Trillium F Results

1 Barrie Elites HP
2 Collingwood Black Diamonds
3 Vision Volleyball 15U
4 Northern Chill Black 15U
5 Barrie Elites Blue
5 Georgian Cubs Shock
7 Georgian Bay Vista
7 Georgian Cubs Koda
9 Orillia Suns Apex

16U Girls Bugarski Cup - Trillium Green G

Host: Peterborough Thunder

Participating Teams: (9)

1 Limestone City Grey
2 Durham Attack Fury
3 Durham Rebels Inferno
4 Clarington Grizzlies Rage
5 Peterborough Thunder
6 Kawartha Krushers
7 Durham Attack Invasion
8 Markham Wildcats Leopards
9 Peterborough Thunder 15U
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Thomas A Stewart Sec

Host Contact

John Lynch

Trillium Green G Results

1 Durham Rebels Inferno
2 Clarington Grizzlies Rage
3 Durham Attack Fury
4 Markham Wildcats Leopards
5 Limestone City Grey
5 Peterborough Thunder 15U
7 Durham Attack Invasion
7 Peterborough Thunder
9 Kawartha Krushers

16U Girls Bugarski Cup - Trillium Green H

Host: Ottawa Valley Vikings

Participating Teams: (9)

1 Ottawa Valley Vikings Vanguard
2 Cornwall Vikings Valkyrie
3 Eastern Ontario Air Force
4 Maverick Aces
5 Mustang Volleyball
6 Titanium Green
7 Ottawa Valley Vikings Raiders
8 Ottawa Valley Vikings Magna
9 Kingston VC

Tournament Info

  • Teams must provide their own scorekeepers and line judges
  • Parking and entrance at the back of the school
  • lots of plugins and tables available in the cafeteria attached to the gymnasium
  • lots of seating for all three courts

Fellowes High School

Division Contact

Dave Dobson

Trillium Green H Results

1 Ottawa Valley Vikings Vanguard
2 Cornwall Vikings Valkyrie
3 Eastern Ontario Air Force
4 Ottawa Valley Vikings Raiders
5 Ottawa Valley Vikings Magna
5 Titanium Green
7 Kingston VC
7 Maverick Aces
9 Mustang Volleyball

Tag(s): Competitions  Upcoming Indoor Events