skip navigation
  • Mar
  • 2
15U Girls Bugarski Cup
  • All Day, March 2nd, 2019

Premier - 15U Girls Bugarski Cup

Host: KW Predators

Participating Teams: (9)

1 Halton Hurricanes Black
2 Preds Synergy
3 MVC Vesuvius
4 Evolution
5 Scarborough Synergy Dynamite
6 Phoenix Legacy
7 Preds United
8 Pakmen
9 Durham Attack Chargers

Tournament Info

Please Remember: 

  1. Doors open at 8:00 am
  2. No team buffets can be set up at this facility
  3. No food or drink in the gym
  4. There is no cafeteria.
  5. No ball playing outside the gym
  6. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

Host Contact

Paul Pavan

15UG Premier - Results

1 Halton Hurricanes Black
2 Preds Synergy
3 MVC Vesuvius
4 Evolution
5 Pakmen
5 Preds United
7 Durham Attack Chargers
7 Scarborough Synergy Dynamite
9 Phoenix Legacy

Select A - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Lakeside

Participating Teams: (9)

1 Halton Hurricanes Blue
2 Georgetown Impact Black
3 Smash Legacy
4 Niagara Rapids Legend
5 SKY Volley
6 Defensa Purple
7 MVC Matterhorn
8 Northern Chill Blue
9 Lakeside Sjamboks
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Garth Webb Secondary School

Host Contact

Bear Davies

15UG Select A - Results

1 Smash Legacy
2 SKY Volley
3 Niagara Rapids Legend
4 Defensa Purple
5 Lakeside Sjamboks
5 MVC Matterhorn
7 Georgetown Impact Black
7 Halton Hurricanes Blue
9 Northern Chill Blue

Select B - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Durham Attack

Participating Teams: (9)

1 Leaside
2 Storm Hurricanes
3 Venom Vipers
4 Barrie Elites Black
5 Maverick Ambush
6 Scarborough Synergy Nitro
7 Smash Ignite
8 Titans Helios
9 Durham Attack Explosion

Tournament Info

Please Remember

  • The facility does not allow crockpots

Maxwell Heights

Host Contact

Janet Cairns

15UG Select B - Results

1 Leaside
2 Scarborough Synergy Nitro
3 Storm Hurricanes
4 Maverick Ambush
5 Barrie Elites Black
5 Titans Helios
7 Durham Attack Explosion
7 Venom Vipers
9 Smash Ignite

Championship A - 15U Girls Bugarski Cup

Host: South County Bandits

Participating Teams: (9)

1 South County Bandits Teal
2 Redline
3 Smash Explosion
4 Forest City Green
5 Niagara Rapids Summit
6 LVC Fire Wild
7 South County Bandits Black
8 Scorpions Telsons
9 South County Bandits Teal 14U

This tournament will be starting at 8:30am

Please Remember:

  1. Spectators need to bring their own chairs
  2. Host will supply scorekeepers for all matches. Teams will supply their own line person
  3. Cafeteria (with microwave)  is available with tables for each team
  4. No crock pots allowed 
  5. Recommended Hotel: Hampton Inn and Suites (1840 Huron Church Rd, Windsor ON, N9C 2L5)  Phone #519-972-0770 (Main) or 519-967-2012 (Office). Ask for Raquel Rankin and the volleyball rate to get a discount 

LaJeunesse High School

Host Contact

Bernie Diesbourg

15UG Championship A - Results

1 South County Bandits Teal
2 South County Bandits Teal 14U
3 Forest City Green
4 Redline
5 LVC Fire Wild
5 Scorpions Telsons
7 Niagara Rapids Summit
7 South County Bandits Black
9 Smash Explosion

Championship B - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Outtahand

Participating Teams: (9)

1 Halton Hurricanes Black 14U
2 Titans Black
3 MVC Columbia
4 Scorpions Aculeus
5 Ancaster Lions
6 Venom Cobras
7 Smash Awaken
8 Guelph Jr. Gryphons Fury
9 Pakmen 14U

Tournament Info

Please Remember

  1. Doors open at 8:15 am
  2. No crockpots/ slow cookers etc
  3. No food or drink in the gym
  4. No access to the cafeteria.
  5. The cafeteria will not be provided - There is an area for teams to set up
  6. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  7. Bring your own gym friendly chair as seating is limited
  8. No ball playing outside the gym
  9. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

Host Contact

Mike Wakayama

15UG Championship B - Results

1 Titans Black
2 Halton Hurricanes Black 14U
3 MVC Columbia
4 Venom Cobras
5 Ancaster Lions
5 Smash Awaken
7 Guelph Jr. Gryphons Fury
7 Pakmen 14U
9 Scorpions Aculeus

Championship C - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Storm

Participating Teams: (9)

1 Storm Tsunami
2 Titans Menace
3 Markham Unity North
4 Evolution Ice
5 Vision Volleyball
6 Peel Selects White
7 Storm Cyclones
8 Vision Volleyball 14U
9 Peel Selects Blue

Tournament Info

Please Remember

  • No outdoor shoes allowed in the gym

Host Contact

Doug Bond

15UG Championship C - Results

1 Titans Menace
2 Peel Selects Blue
3 Storm Tsunami
4 Vision Volleyball
5 Evolution Ice
5 Storm Cyclones
7 Markham Unity North
7 Vision Volleyball 14U
9 Peel Selects White

Championship D - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Reach Volleyball

Participating Teams: (9)

1 Titans Cronus
2 Reach Apex
3 Titans Olympus
4 E381 Mike
5 Durham Attack Fury
6 Phoenix Ignite
7 Markham Unity North 14U
8 Ottawa Fusion
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Stouffville District Secondary School

Host Contact

Andrew Wong

15UG Championship D - Results

1 Reach Apex
2 Titans Cronus
3 Markham Unity North 14U
4 Ottawa Fusion
5 Durham Attack Fury
6 Phoenix Ignite
7 E381 Mike
7 Titans Olympus

Trillium White A - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Chatham Ballhawks

Participating Teams: (9)

1 Chatham Ballhawks Blue
2 St. Thomas Express Dynamite
3 Twin Bridges Thunder
4 London Sharks Great Whites
5 Brant Youth
6 Defensa Purple 14U
7 South County Bandits Black 14U
8 Forest City Blue 14U
9 Forest City Green 14U

Tournament Info

Please Remember

  • Teams will be responsible for lines and scorers***
  • No electrical appliances including crock pots
  • No playing outside the gym area. 
  • No Food and Drinks in the Gym or Outside the Cafeteria area
  • Parents are to ensure not blocking emergency area parking spaces.

Ursuline College Chatham

Host Contact

Clancy O'Hara

15UG Trillium White A - Results

1 Chatham Ballhawks Blue
2 Forest City Green 14U
3 South County Bandits Black 14U
4 London Sharks Great Whites
5 Brant Youth
5 Forest City Blue 14U
7 Defensa Purple 14U
7 Twin Bridges Blue Thunder
9 St. Thomas Express Dynamite

Trillium White B - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Waterloo Tigers

Participating Teams: (9)

1 Defensa White
2 Galaxy Eclipse
3 Halton Hurricanes Blue 14U
4 Waterloo Tigers Apex
5 Scorpions Strong
6 Waterdown Raiders Chaos
7 Oakville Thunder
8 Waterloo Tigers Ambush
9 Barrie Elites Black 14U

Tournament Info

Please Remember:

  • No crockpots / slow cookers / electrical appliances.
  • No ball playing outside the gym area
  • Score keepers and lines people will be provided. 
  • A limited concession (coffee and muffins) will be available.

RE:  Parking:

In an effort to help ease the congestion at this site please note the following:  this is a shared parking lot and a number of spots have been designated as “pool and library parking only”.  These are located directly in front of the pool and library.  Please do not park in these spaces.
Do not park in the fire route for drop off or pick up.  Do not park on Board sports fields, campuses or lawns; park only in designated spots.  Please encourage carpooling as much as possible.
City by-law officers drop by on Saturday mornings to ticket people parked in the fire route and non-designated parking spots.

Re: Hotels:

  • Please contact Sarah Currie (Group Sales Manager) at scurrie@cpkw-hotel.com to receive exclusive rates at the Crown Plaza Hotel & Resorts at 105 King Street East in Kitchener Ontario.

Host Contact

John Nelson

15UG Trillium White B - Results

1 Waterdown Raiders Chaos
2 Waterloo Tigers Apex
3 Defensa White
4 Halton Hurricanes Blue 14U
5 Galaxy Eclipse
5 Waterloo Tigers Ambush
7 Barrie Elites Black 14U
7 Oakville Thunder
9 Scorpions Strong

Trillium White C - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Georgetown Impact

Participating Teams: (9)

1 EVP Eagles Black
2 Niagara Rapids Rival
3 Milton Edge
4 Georgian Cubs Kodiak
5 Georgetown Impact Red
6 Georgian Cubs Ambush
7 Thundercats Charge
8 Oakville Thunder 14U
9 Georgetown Impact

Please Remember:

  • Doors open at 8:15am
  • Enter at the rear of the school - Door #12
  • Cafeteria will be provided
  • Slow cookers/CrockPots are permitted in the cafeteria only
  • No food or drinks permitted in the gyms
  • Permit does not allow access to the upper floors
  • No ball playing outside the gyms

Christ the King Catholic Secondary School

Host Contact

Brendon Harman

15UG Trillium White C - Results

1 Milton Edge
2 Georgian Cubs Kodiak
3 Thundercats Charge
4 Oakville Thunder 14U
5 EVP Eagles Black
5 Niagara Rapids Rival
7 Georgetown Impact
7 Georgetown Impact Red
9 Georgian Cubs Ambush

Trillium White D - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Markham Revolution

Participating Teams: (9)

1 Barrie Elites Blue
2 Toronto West
3 Durham Rebels Inferno
4 Reach Aspire
5 Durham Rebels Destroyers
6 Markham Revolution Fury
7 Storm Surge
8 West Nipissing Wild
9 North Bay Lakers 14U
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Richmond Hill HS

Host Contact

Lennard Krapp

15UG Trillium White D - Results

1 Storm Surge
2 Reach Aspire
3 Durham Rebels Destroyers
4 Durham Rebels Inferno
5 Barrie Elites Blue
5 Toronto West
7 Markham Revolution Fury
7 North Bay Lakers 14U
9 West Nipissing Wild

Trillium White E - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Pumas

Participating Teams: (6)

1 Pumas
2 Maverick Trailblazers
3 Maverick Stampede
4 Cornwall Vikings Bellatrix
5 Ottawa Valley Vikings Raiders
6 Durham Attack Crush

1. Doors open at 8:00 am
2. No food or drinks in the gym (unless using a no dripping cup)
3. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
4. No ball playing outside the gym
5. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS
6. Athletes may bring their own personal lunches

Ecole secondaire catholique de Casselman

Host Contact

Damien

15UG Trillium White E - Results

1 Maverick Stampede
2 Pumas
3 Maverick Trailblazers
4 Ottawa Valley Vikings Raiders
5 Cornwall Vikings Bellatrix
6 Durham Attack Crush

Trillium Green A - 15U Girls Bugarski Cup

Host: London Sharks

Participating Teams: (12)

1 Preds Honey Badgers
2 Stratford Stingers
3 London Sharks Great Whites 14U
4 London Sharks Hammerheads
5 LVC Fire Explode
6 Norfolk Chaos Impact
7 Forest City Blue
8 LVC Fire Erupt
9 LVC Fire Wrath
10 St. Thomas Express Steam
11 Chatham Ballhawks White
12 Stratford Stingers 14U

Tournament Info

Please Remember

  • Team POTLUCKs are not permitted
  • Athletes may bring their own personal lunches
  • There will be a food vendor at all tournaments – check out their menu in the flyer below

Supreme Courts

Host Contact

Sergio Chuy

15UG Trillium Green A - Results

1 Stratford Stingers
2 London Sharks Hammerheads
3 London Sharks Great Whites 14U
4 Forest City Blue
5 LVC Fire Wrath
5 Stratford Stingers 14U
7 LVC Fire Explode
7 Preds Honey Badgers
9 LVC Fire Erupt
9 St. Thomas Express Steam
11 Chatham Ballhawks White
11 Norfolk Chaos Impact

Trillium Green B - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Simcoe Xtreme

Participating Teams: (9)

1 Milton Platinum Edge
2 Niagara Rapids Summit 14U
3 Grimsby Vipers Force
4 Niagara Rapids Surge
5 Woodstock Warriors
6 MVC Fuji
7 Simcoe Xtreme
8 Ancaster Lions 14U
9 Waterdown Raiders Frenzy

Tournament Info

Please Remember: 

1. NO ELECTRICAL APPLIANCES INCLUDING CROCKPOTS

2. PLEASE PARK AND ENTER AT THE REAR OF THE SCHOOL.  NO ENTRY AT FRONT OF SCHOOL.

3. NO PLAYING OUTSIDE THE GYM AREA

4. SPECTATOR SEATING WILL BE PROVIDED

5. NO FOOD OR DRINK IN THE GYM

Host Contact

Stan Goch

15UG Trillium Green B - Results

1 Milton Platinum Edge
2 Ancaster Lions 14U
3 Woodstock Warriors
4 MVC Fuji
5 Niagara Rapids Surge
5 Waterdown Raiders Frenzy
7 Grimsby Vipers Force
7 Niagara Rapids Summit 14U
9 Simcoe Xtreme

Trillium Green C - 15U Girls Bugarski Cup

Host: KW Predators

Participating Teams: (9)

1 Preds Force
2 Guelph Jr. Gryphons Flames
3 Niagara Rapids Legend 14U
4 EVP Eagles Red
5 Lakeside Upangas
6 Waterloo Tigers Red
7 Milton Iron Edge
8 Niagara Rapids Rival 14U
9 Peel Selects Green

Tournament Info

Please Remember: 

  1. Doors open at 8:15 am
  2. No plug-ins
  3. No food or drink in the gym
  4. No access to the cafeteria.
  5. The cafeteria will not be provided - There is an area for teams to set up
  6. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  7. Chairs will be provided.  No sitting on the top of the stands that have not been pulled out.
  8. No ball playing outside the gym
  9. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

Huron Heights

Host Contact

Paul Pavan

15UG Trillium Green C - Results

1 Guelph Jr. Gryphons Flames
2 Preds Force
3 Niagara Rapids Legend 14U
4 EVP Eagles Red
5 Lakeside Upangas
5 Milton Iron Edge
7 Niagara Rapids Rival 14U
7 Waterloo Tigers Red
9 Peel Selects Green

Trillium Green D - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Georgian Cubs

Participating Teams: (9)

1 Markham Revolution Inferno
2 Georgian Cubs Koda
3 Georgian Bay Vista
4 Venom Vipers 14U
5 Northern Chill Black 14U
6 Georgina Riptide Rage
7 Markham Wildcats Pumas
8 Lakeside Shujaas
9 Evolution 14U

Tournament Info

Please Remember:

  • No electric appliances allowed
  • Cafeteria only available till 4:30

St. Joan of ARC

Host Contact

Reg Jang

15UG Trillium Green D - Results

1 Northern Chill Black 14U
2 Georgina Riptide Rage
3 Georgian Cubs Koda
4 Venom Vipers 14U
5 Georgian Bay Vista
5 Markham Wildcats Pumas
7 Lakeside Shujaas
7 Markham Revolution Inferno
9 Evolution 14U

Trillium Green E - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Orillia Suns

Participating Teams: (9)

1 Titans Fury
2 Northern Chill Black
3 Markham Wildcats Leopards
4 Galaxy Solars
5 Orillia Suns Solar Fusion
6 PVC Flames
7 PVC Hurricanes
8 Venom Cobras 14U
9 Collingwood Black Diamonds
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Twin Lakes SS

Host Contact

Kris Parnham

15UG Trillium Green E - Results

1 Markham Wildcats Leopards
2 Northern Chill Black
3 Titans Fury
4 PVC Flames
5 Galaxy Solars
5 Orillia Suns Solar Fusion
7 PVC Hurricanes
7 Venom Cobras 14U
9 Collingwood Black Diamonds

Trillium Green F - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Outtahand

Participating Teams: (9)

1 Waves White
2 Phoenix Blaze
3 Markham Revolution Fire
4 Waves Blue
5 Galaxy Infinity
6 Markham Unity West
7 E381 Roda
8 Thundercats Black
9 Thundercats Gold

Tournament Info

Please Remember:

  1. Doors open at 8:15 am
  2. Use the entrance at the back of the school only (North side of the building)
  3. No crockpots/ slow cookers etc
  4. No food or drink in the gym
  5. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  6. Bring your own gym friendly chair as seating is limited
  7. No ball playing outside the gym
  8. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

St. Brother André Catholic High School

Host Contact

Mike Wakayama

15UG Trillium Green F - Results

1 Markham Revolution Fire
2 E381 Roda
3 Waves Blue
4 Phoenix Blaze
5 Galaxy Infinity
5 Waves White
7 Markham Unity West
7 Thundercats Black
9 Thundercats Gold

Trillium Green G - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Synergy

Participating Teams: (9)

1 Durham Attack Extreme
2 Kingston VC
3 Peterborough Thunder
4 Durham Attack Invasion
5 Scarborough Synergy OverDrive
6 Durham Rebels Extreme
7 Northumberland Breakers
8 Clarington Grizzlies
9 Durham Rebels Fusion

Tournament Info

Please Remember

  • Doors open at 8:15 am
  • No crockpots/ slow cookers etc
  • No food or drink in the gym
  • Cafeteria is available 
  • Bring your own chairs as seating is limited.
  • No ball playing outside the gym
  • Entry is at the back of the school

SATEC @ W. A. Porter Collegiate Institute

Host Contact

Mark Sutton

15UG Trillium Green G - Results

1 Peterborough Thunder
2 Durham Attack Extreme
3 Durham Attack Invasion
4 Northumberland Breakers
5 Durham Rebels Extreme
5 Durham Rebels Fusion
7 Kingston VC 14U
7 Scarborough Synergy OverDrive
9 Clarington Grizzlies

Trillium Green H - 15U Girls Bugarski Cup

Host: Ottawa Valley Vikings

Participating Teams: (9)

1 Pumas 14U
2 Ottawa Valley Vikings Magna
3 Kawartha Krushers Heat
4 Ottawa Fusion 14U
5 North Bay Lakers
6 Mustang Volleyball
7 Maverick Sharks
8 Maverick Desperados
9 Kingston VC 14U

Tournament Info

  • The host will do all the lines and scoring
  • Parking and entrance at the back of the school
  • lots of plugins and tables available in the cafeteria attached to the gymnasium
  • lots of seating for all three courts

Fellows HS

Host Contact

Dave Dobson

15UG Trillium Green H - Results

1 Pumas 14U
2 North Bay Lakers
3 Ottawa Fusion 14U
4 Kawartha Krushers Heat
5 Kingston VC
5 Ottawa Valley Vikings Magna
7 Maverick Desperados
7 Mustang Volleyball
9 Maverick Sharks

Tag(s): Competitions  Upcoming Indoor Events