skip navigation
  • Feb
  • 16
14U Girls Bugarski Cup
  • All Day, February 16th, 2019

Premier - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Outtahand

Participating Teams: (9)

1 Smash Legacy 
2 Scarborough Synergy Nitro
3 Titans Helios
4 Titans Menace
5 MVC Matterhorn
6 Storm Tsunami
7 South County Bandits Teal
8 Phoenix Rise
9 Leaside Red

Tournament Info

  • Doors open at 8:15 am
  • No crockpots/ slow cookers etc
  • No food or drink in the gym
  • No access to the cafeteria.
  • The cafeteria will not be provided - There is an area for teams to set up
  • No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  • Bring your own gym friendly chair as seating is limited
  • No ball playing outside the gym
  • RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

Host Contact

Mike Wakayama

14UG Premier - Results

1 Scarborough Synergy Nitro
2 MVC Matterhorn
3 Storm Tsunami
4 Smash Legacy 
5 Titans Helios
5 Titans Menace
7 Leaside Red
7 South County Bandits Teal
9 Phoenix Rise

Select A - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Niagara Rapids

Participating Teams: (9)

1 Pakmen
2 Scorpions Telsons
3 Smash Explosion
4 Niagara Rapids Legend
5 Halton Hurricanes Blue
6 South County Bandits Black
7 Brant Youth
8 Grimsby Vipers Attack
9 Forest City Green

Tournament Info

Please Remember:

  • Teams are permitted to enter the School at 8:15 AM.
  • STRICT NO BALL Policy outside the Gym Area.
  • Lines and Score will be provided.
  • There will be Hot concessions available (Coffee, baked goods, soup, chill and more)
  • Plenty of Seating available.
  • Cold Potlucks allowed only. No plugins allowed. Specifically, No Crockpots, or heating appliances
  • Absolutely no food, or drink in the gym.
  • Please respect the caretaker's wishes.

Heritage Christian School

Host Contact

David Greene

14UG Select A - Results

1 Scorpions Telsons
2 Brant Youth
3 Pakmen
4 Smash Explosion
5 Halton Hurricanes Blue
5 South County Bandits Black
7 Forest City Green
7 Niagara Rapids Legend
9 Grimsby Vipers Attack

Select B - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Outtahand

Participating Teams: (9)

1 Halton Hurricanes Black
2 Preds Force
3 Waterloo Tigers Apex
4 Halton Hurricanes Black 13U
5 Defensa Purple
6 Titans Crius
7 Pakmen Gold
8 Markham Revolution Fire
9 Milton Platinum Edge

Tournament Info

  • Doors open at 8:15 am
  • No crockpots/ slow cookers etc
  • No food or drink in the gym
  • No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  • Bring your own gym friendly chair as seating is limited
  • No ball playing outside the gym
  • RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

Holy Cross Catholic Academy

Host Contact

Mike Wakayama

14UG Select B - Results

1 Halton Hurricanes Black
2 Waterloo Tigers Apex
3 Milton Platinum Edge
4 Defensa Purple
5 Halton Hurricanes Black 13U
5 Titans Crius
7 Pakmen Gold
7 Markham Revolution Fire
9 Preds Force

Select C - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Storm

Participating Teams: (9)

1 Markham Unity North
2 Markham Revolution Rush
3 E381 Vizura
4 Scarborough Synergy Titanium
5 Northern Chill Black
6 Storm Surge
7 Durham Attack Extreme
8 Durham Rebels Destroyers
9 Titans Ares

Tournament Info

Please Remember

  • No outdoor shoes allowed in the gym

Host Contact

Doug Bond

14UG Select C - Results

1 Markham Unity North
2 Scarborough Synergy Titanium
3 Durham Rebels Destroyers
4 Northern Chill Black
5 Markham Revolution Rush
5 Storm Surge
7 Durham Attack Extreme
7 E381 Vizura
9 Titans Ares

Championship A - 14U Girls Bugarski Cup

Host: London Sharks

Participating Teams: (9)

1 South County Bandits Teal 13U
2 London Sharks Hammerheads
3 London Sharks Great Whites
4 Woodstock Warriors
5 St. Thomas Express Night Trains
6 LVC Fire Explode
7 London Sharks Great Whites 13U
8 LVC Fire Erupt
9 Stratford Stingers

Tournament Info

Please Remember

  • Team POTLUCKs are not permitted
  • Athletes may bring their own personal lunches
  • There will be a food vendor at all tournaments – check out their menu in the flyer below

Supreme Courts

Host Contact

Sergio Chuy

14UG Championship A - Results

1 Woodstock Warriors
2 Stratford Stingers
3 London Sharks Hammerheads
4 South County Bandits Teal 13U
5 London Sharks Great Whites 13U
5 LVC Fire Erupt
7 London Sharks Great Whites
7 St. Thomas Express Night Trains
9 LVC Fire Explode

Championship B - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Defensa

Participating Teams: (9)

1 Defensa White 
2 EVP Eagles Black
3 EVP Eagles Red
4 Forest City Blue
5 Defensa Purple 13U
6 Smash Super Sonics
7 MVC Fuji
8 Niagara Rapids Legend 13U
9 Scorpions Unite

Please Note:

**Lunch will begin once Pool C is confirmed complete provided Pool A and B are also complete

Corpus Christi Catholic Secondary School

Pool A, B & Playoffs:
Corpus Christi Catholic Secondary School
Location: 5150 Upper Middle Rd, Burlington, ON L7L 0E5

Pool C only:
Alexander Public School
Location: 2223 Sutton Dr, Burlington, ON L7L 0B9

Host Contact

Rob Fernley

14UG Championship B - Results

1 Defensa White 
2 Smash Super Sonics
3 EVP Eagles Red
4 MVC Fuji
5 Defensa Purple 13U
5 EVP Eagles Black
7 Scorpions Unite
7 Forest City Blue
9 Niagara Rapids Legend 13U

Championship C - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Georgian Cubs

Participating Teams: (9)

1 Leaside White
2 Barrie Elites Black
3 Georgetown Impact
4 Georgian Cubs Ambush
5 Caspian Volleyball
6 Pakmen Black
7 Acts Elites
8 Markham Unity West
9 Venom Cobras

Tournament Info

Please Remember:

  • No electric appliances allowed
  • Cafeteria only available till 4:30

St. Joan of ARC

Host Contact

Reg Jang

14UG Championship C - Results

1 Georgian Cubs Ambush
2 Leaside White
3 Venom Cobras
4 Markham Unity West
5 Pakmen Black
5 Georgetown Impact
7 Barrie Elites Black
7 Caspian Volleyball
9 Acts Elites

Championship D - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Venom

Participating Teams: (9)

1 Oakville Thunder
2 Titans Impact
3 PVC Flames 
4 Venom Vipers
5 Niagara Rapids Summit
6 Markham Revolution Inferno
7 Preds Strive
8 Phoenix Blaze
9 Toronto West
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Richmond Hill HS

Host Contact

Andrew Carrasco

14UG Championship D - Results

1 Venom Vipers
2 PVC Flames 
3 Niagara Rapids Summit
4 Titans Impact
5 Markham Revolution Inferno
5 Oakville Thunder
7 Preds Strive
7 Phoenix Blaze
9 Toronto West

Championship E - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Durham Attack

Participating Teams: (9)

1 Pumas
2 Maverick Outlaws
3 Titans Rogue
4 Phoenix Flames
5 Durham Rebels Extreme
6 Durham Attack Crush
7 Scarborough Synergy OverDrive
8 Titans Wave
9 Durham Rebels Fusion
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Pickering High School

Host Contact

Janet Cairns

14UG Championship E - Results

1 Maverick Outlaws
2 Durham Rebels Extreme
3 Titans Rogue
4 Scarborough Synergy OverDrive
5 Phoenix Flames
5 Pumas
7 Titans Wave
7 Durham Attack Crush
9 Durham Rebels Fusion

Trillium A - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Simcoe Xtreme

Participating Teams: (9)

1 Woodstock Warriors 13U
2 Stratford Stingers 13U
3 Forest City Green 13U
4 Twin Bridges Thunderdation
5 Sky Volley
6 Simcoe Xtreme
7 Chatham Ballhawks White
8 London Sharks Tiger Sharks
9 London Sharks Hammerheads 13U

Tournament Info

Please Remember: 

1. NO ELECTRICAL APPLIANCES INCLUDING CROCKPOTS

2. PLEASE PARK AND ENTER AT THE REAR OF THE SCHOOL.  NO ENTRY AT FRONT OF SCHOOL.

3. NO PLAYING OUTSIDE THE GYM AREA

4. SPECTATOR SEATING WILL BE PROVIDED

5. NO FOOD OR DRINK IN THE GYM

Host Contact

Stan Goch

14UG Trillium A - Results

1 Sky Volley
2 Forest City Green 13U
3 Woodstock Warriors 13U
4 Stratford Stingers 13U
5 Chatham Ballhawks White
5 London Sharks Tiger Sharks
7 Simcoe Xtreme
7 Twin Bridges Thunderdation
9 London Sharks Hammerheads 13U

Trillium B - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Hamilton Smash

Participating Teams: (9)

1 Milton Iron Edge
2 Preds Honey Badgers
3 Guelph Jr. Gryphons Spirit
4 Niagara Fury
5 Smash Strikers
6 Waterloo Tigers White
7 Scorpions Legacy
8 Waterloo Tigers Red
9 Peel Selects Green

Tournament Info

  • Use the parking lot at the back of the school (south side) and go through the doors closest to the football field to enter the facility.  Overflow parking will be at the front of the school. 
  • No electrical appliances.
  • No ball playing outside of gymnasiums.
  • No pets.
  • Cars parked illegally will be tagged and/or towed.

Hillfield Strathallan College

Host Contact

Chris Kenny

14UG Trillium B - Results

1 Milton Iron Edge
2 Preds Honey Badgers
3 Guelph Jr. Gryphons Spirit
4 Peel Selects Green
5 Niagara Fury
5 Scorpions Legacy
7 Smash Strikers
7 Waterloo Tigers Red
9 Waterloo Tigers White

Trillium C - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Lakeside

Participating Teams: (9)

1 Lakeside Upanga's
2 Galaxy Infinity
3 Waterdown Raiders Frenzy
4 EVP Eagles White
5 Norfolk Chaos Energy
6 Halton Hurricanes Blue 13U
7 Defensa White 13U
8 Norfolk Chaos Fusion
9 Lakeside Shujaa's
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Garth Webb Secondary School

Host Contact

Bear Davies

14UG Trillium C - Results

1 Lakeside Upanga's
2 Galaxy Infinity
3 Halton Hurricanes Blue 13U
4 Lakeside Shujaa's
5 EVP Eagles White
5 Waterdown Raiders Frenzy
7 Defensa White 13U
7 Norfolk Chaos Energy
9 Norfolk Chaos Fusion

Trillium D - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Thundercats

Participating Teams: (12)

1 MVC Blackcomb
2 Orillia Suns Strikers
3 Georgian Cubs Power
4 Niagara Rapids Rival
5 Ancaster Lions
6 Thundercats Black
7 Grimsby Vipers Strike
8 PVC Jaguars
9 Venom Vipers 13U
10 Barrie Elites Blue
11 Thundercats Elite
12 Georgian Cubs Crush

Please Remember:

  • Main entrance is at the back of the building
  • No crockpots/slow cookers, plug-in's, etc.
  • No outdoor shoes permitted on the court, this goes for parents and coaches too
  • Bleachers will be provided for spectators
  • Absolutely no food or drink permitted on the courts
  • STRICT no ball playing outside the courts
  • Due to limited space in the lunch area, teams will be provided with one table and limited chairs. 1 extra table per team may be available on a first-come basis. Please bring your own chair as seating is limited

Vaughan Sportsplex II

Host Contact

Thien Nguyen

14UG Trillium D - Results

1 Thundercats Black
2 MVC Blackcomb
3 Ancaster Lions
4 Georgian Cubs Crush
5 Georgian Cubs Power
5 Niagara Rapids Rival
7 Thundercats Elite
7 Orillia Suns Strikers
9 Venom Vipers 13U
9 Barrie Elites Blue
11 Grimsby Vipers Strike
11 PVC Jaguars

Trillium E - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Markham Wildcats

Participating Teams: (9)

1 North Bay Lakers
2 Markham Wildcats Panthers
3 Northern Chill Blue
4 Markham Wildcats Pumas
5 Markham Unity South
6 Galaxy Comets
7 Storm Fire
8 Georgetown Impact 13U
9 PVC Wolves
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Stouffville District Secondary School

Host Contact

Peter Khang

14UG Trillium E - Results

1 North Bay Lakers
2 Markham Wildcats Panthers
3 Markham Wildcats Pumas
4 Georgetown Impact 13U
5 Storm Fire
5 Northern Chill Blue
7 Galaxy Comets
7 Markham Unity South
9 PVC Wolves

Trillium F - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Peterborough Thunder

Participating Teams: (9)

1 Peterborough Thunder
2 Durham Attack Blitz
3 Markham Unity East
4 Thundercats Gold
5 Storm Typhoon
6 Kawartha Krushers
7 Leaside White 13U
8 Lindsay Invasion
9 Titans Energy
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Thomas A Stewart Sec

Host Contact

John Lynch

14UG Trillium F - Results

1 Durham Attack Blitz
2 Peterborough Thunder
3 Markham Unity East
4 Storm Typhoon
5 Titans Energy
5 Thundercats Gold
7 Leaside White 13U
7 Lindsay Invasion
9 Kawartha Krushers

Trillium G - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Kingston Cats

Participating Teams: (9)

1 Pegasus
2 Titanium White
3 Scarborough Synergy HighOctane
4 Kingston VC
5 Reach Spark
6 Maverick Rustlers
7 Evolution
8 Kingston Cats
9 Durham Attack Spirit

Please Remember: 

1. NO ELECTRICAL APPLIANCES INCLUDING CROCKPOTS / SLOW COOKERS

2. NO PLAYING OUTSIDE THE GYM AREA

3. SPECTATOR SEATING WILL BE PROVIDED

4. NO FOOD OR DRINK IN THE GYM

Regiopolis-Notre Dame CHS

Host Contact

Patrick Farrell

14UG Trillium G - Results

1 Pegasus
2 Maverick Rustlers
3 Scarborough Synergy HighOctane
4 Reach Spark
5 Kingston Cats
5 Titanium White
7 Durham Attack Spirit
7 Kingston VC
9 Evolution

Trillium H - 14U Girls Bugarski Cup

Host: Ottawa Maverick

Participating Teams: (9)

1 Maverick Raiders
2 Maverick Rattlers
3 Ottawa Fusion
4 Maverick Desperados
5 Ottawa Fusion Snarr
6 Cornwall Vikings Aesir
7 Ottawa Valley Vikings Black
8 Ottawa Valley Vikings Red
9 Mustang Volleyball

Tournament Info

Please Remember:

  • Cafeteria available for teams to set-up
  • Crockpots allowed

Hotel Information:

$151 Tax included for 2 Queen beds if team sign up at this hotel (10% off from regular price and based on availability).  Only hotel in Casselman so reserve early.

Microtel Inn & Suites
17 Industriel Street
Casselman, Ontario
K0A 1M0

Academie de la Seigneurie

Host Contact

Sally Spack

14UG Trillium H - Results

1 Ottawa Fusion
2 Maverick Raiders
3 Maverick Rattlers
4 Maverick Desperados
5 Ottawa Fusion Snarr
5 Ottawa Valley Vikings Black
7 Cornwall Vikings Aesir
7 Ottawa Valley Vikings Red
9 Mustang Volleyball

Tag(s): Competitions  Upcoming Indoor Events