skip navigation
  • Feb
  • 2
13U Girls McGregor Cup
  • All Day, February 2nd, 2019

Premier - 13U Girls McGregor Cup

Host: Niagara Sport and Social

Participating Teams: (9)

1 South County Bandits Teal
2 Scarborough Synergy Titanium
3 Titans Rogue
4 Halton Hurricanes Black
5 Markham Revolution Rush
6 Titans Crius
7 London Sharks Great Whites
8 Pakmen Gold
9 Storm Typhoon

Tournament Info

Please Remember

  • No Crock Pots allowed

Rex Stimers Arena

Host Contact

Kerby Bentley

13UG Premier - Results

1 Markham Revolution Rush
2 Scarborough Synergy Titanium
3 South County Bandits Teal
4 Pakmen Gold
5 Halton Hurricanes Black
5 Titans Crius
7 Titans Rogue
7 Storm Typhoon
9 London Sharks Great Whites

Championship A - 13U Girls McGregor Cup

Host: Chatham Ballhawks

Participating Teams: (9)

1 Woodstock Warriors
2 Smash Super Sonics
3 Niagara Rapids Legend
4 Preds Strive
5 Halton Hurricanes Black 12U
6 South County Bandits Black
7 London Sharks Great Whites 12U
8 Chatham Ballhawks Blue
9 Forest City Blue

Tournament Info

Please Remember

  • Lines and scores will be provided
  • No electrical appliances including crock pots
  • No playing outside the gym area. 
  • No Food and Drinks in the Gym or Outside the Cafeteria area
  • Parents are to ensure not blocking emergency area parking spaces.

John McGregor Secondary School

Host Contact

Clancy O'Hara

13UG Championship A - Results

1 Smash Super Sonics
2 Niagara Rapids Legend
3 Preds Strive
4 Chatham Ballhawks Blue
5 Woodstock Warriors
5 London Sharks Great Whites 12U
7 South County Bandits Black
7 Halton Hurricanes Black 12U
9 Forest City Blue

Championship B - 13U Girls McGregor Cup

Host: Georgian Cubs

Participating Teams: (9)

1 Leaside Red
2 MVC Blackcomb
3 Northern Chill Blue
4 Storm Fire
5 Thundercats Elite
6 Pakmen Black
7 Leaside Red 12U
8 E381 Vizura
9 Georgian Cubs Nanuq

Tournament Info

Please Remember:

  • No electric appliances allowed
  • Cafeteria only available till 4:30

St. Joan of ARC

Host Contact

Reg Jang

13UG Championship B - Results

1 Leaside Red
2 Leaside Red 12U
3 Thundercats Elite
4 MVC Blackcomb
5 Northern Chill Blue
5 E381 Vizura
7 Storm Fire
7 Pakmen Black
9 Georgian Cubs Nanuq

Championship C - 13U Girls McGregor Cup

Host: Markham Wildcats

Participating Teams: (9)

1 Durham Attack Blaze
2 Maverick Rattlers
3 Durham Rebels Dynamite
4 Titans Wave
5 Defensa Purple
6 Markham Wildcats Panthers
7 Phoenix Heat
8 Markham Unity East
9 Durham Attack Blitz
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Stouffville District Secondary School

Host Contact

Peter Khang

13UG Championship C - Results

1 Maverick Rattlers
2 Defensa Purple
3 Durham Attack Blitz
4 Markham Wildcats Panthers
5 Durham Attack Blaze
5 Titans Wave
7 Durham Rebels Dynamite
7 Phoenix Heat
9 Markham Unity East

Trillium A - 13U Girls McGregor Cup

Host: Stratford VC

Participating Teams: (9)

1 Stratford Stingers
2 Sky Volley
3 Forest City Green
4 St. Thomas Express Golden Spikes
5 London Sharks Hammerheads
6 Chatham Ballhawks White
7 Preds Smash
8 Guelph Jr. Gryphons Black
9 Twin Bridges Thunderstorm

Tournament Info

Please Remember:

  • Sports Agriplex is last building in the complex
  • No plug-in appliances allowed
  • Teams do own scoring/lining
  • Viewing lounge and team lounge with tables available 
  • Farmers Market open until noon

Host Contact

Ted Hopkinson

13UG Trillium A - Results

1 Stratford Stingers
2 Sky Volley
3 Twin Bridges Thunderstorm
4 Chatham Ballhawks White
5 Forest City Green
5 St. Thomas Express Golden Spikes
7 Preds Smash
7 London Sharks Hammerheads
9 Guelph Jr. Gryphons Galaxy

Trillium B - 13U Girls McGregor Cup

Host: Outtahand

Participating Teams: (8)

1 Smash Strikers
2 Scorpions Unite
3 Scorpions Sugar 'n Spike
4 Waterloo Tigers Black
5 Niagara Rapids Summit
6 Niagara Rapids Legend 12U
7 Brant Youth
8 Halton Hurricanes White

Tournament Info

Please Remember

  1. Doors open at 8:15 am
  2. No crockpots/ slow cookers etc
  3. No food or drink in the gym
  4. No access to the cafeteria.
  5. The cafeteria will not be provided - There is an area for teams to set up
  6. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  7. Bring your own gym friendly chair as seating is limited
  8. No ball playing outside the gym
  9. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

Host Contact

Mike Wakayama

13UG Trillium B - Results

1 Scorpions Unite
2 Smash Strikers
3 Scorpions Sugar 'n Spike
4 Niagara Rapids Legend 12U
5 Waterloo Tigers Black
6 Halton Hurricanes White
7 Niagara Rapids Summit
7 Brant Youth

Trillium C - 13U Girls McGregor Cup

Host: Storm

Participating Teams: (12)

1 Halton Hurricanes Blue
2 Titans Hyperion
3 Reach Spark
4 Leaside White
5 Storm Vortex
6 Halton Hurricanes Blue 12U
7 Defensa White
8 Georgina Riptide Rage
9 Peterborough Thunder
10 Milton Edge
11 Georgian Cubs Polar
12 Georgetown Impact
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Host Contact

Doug Bond

13UG Trillium C - Results

1 Halton Hurricanes Blue
2 Leaside White
3 Storm Vortex
4 Titans Hyperion
5 Defensa White
5 Halton Hurricanes Blue 12U
7 Georgetown Impact
7 Reach Spark
9 Georgina Riptide Rage
9 Milton Edge
11 Peterborough Thunder
11 Georgian Cubs Polar

Trillium D - 13U Girls McGregor Cup

Host: Orillia Suns

Participating Teams: (8)

1 Barrie Elites Black
2 Vision Volleyball Red
3

Vision Volleyball Blue

4 West Nipissing Wild
5 Georgian Cubs Crush
6 Barrie Elites Blue
7 Collingwood Black Diamonds
8 Northern Chill Black
9 Orillia Suns Heat
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Twin Lakes SS

Host Contact

Kris Parnham

13UG Trillium D - Results

1 Barrie Elites Black
2 Vision Volleyball Red
3 Georgian Cubs Crush
4 Vision Volleyball Blue
5 Northern Chill Black
5 Orillia Suns Heat
7 West Nipissing Wild
7 Barrie Elites Blue
9 Collingwood Black Diamonds

Trillium E - 13U Girls McGregor Cup

Host: Outtahand

Participating Teams: (9)

1 EVP Eagles Black
2 Titans Energy
3 Venom Vipers
4 Titans Vega
5 Phoenix Fire
6 EVP Eagles Red
7 PVC Hawks
8 Leaside White 12U
9 Pakmen 12U

Tournament Info

  • Doors open at 8:15 am
  • Use the entrance at the back of the school only (North side of the building)
  • No crockpots/ slow cookers etc
  • No food or drink in the gym
  • No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  • Bring your own gym friendly chair as seating is limited
  • No ball playing outside the gym
  • RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

St. Brother André Catholic High School

Host Contact

Mike Wakayama

13UG Trillium E - Results

1 Venom Vipers
2 Titans Vega
3 Titans Energy
4 Pakmen 12U
5 EVP Eagles Black
5 Phoenix Fire
7 Leaside White 12U
7 EVP Eagles Red
9 PVC Hawks

Trillium F - 13U Girls McGregor Cup

Host: Pegasus

Participating Teams: (8)

1 Durham Rebels Crush
2 Scarborough Synergy High Octane
3 Maverick Sidewinders
4 Durham Attack Spirit
5 Pegasus
6 Maverick Spurs
7 Evolution 
8 Durham Rebels Blockade

Tournament Info

Please Remember

  • Doors open at 8:15 am
  • Use the entrance & parking on the south side of the school only.
  • No crockpots/ slow cookers etc
  • No food in the gyms
  • No outdoor shoes in the gyms, this goes for coaches and parent scorers / lines-persons Only.
  • Viewing areas are all in upper galleries, feel free to bring your own gym friendly chair for these areas.
  • No ball playing outside the gyms.
  • RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS of the School.
  • Only Coaches and Players are permitted on courts.
  • Do not hang out in the gym entrances, they are not viewing zones.

Loyalist Collegiate & Vocational Institute

Host Contact

Rose Giugovaz

13UG Trillium F - Results

1 Durham Rebels Crush
2 Scarborough Synergy High Octane
3 Maverick Sidewinders
4 Durham Attack Spirit
5 Durham Rebels Blockade
6 Evolution 
7 Maverick Spurs
7 Pegasus

Tag(s): Competitions  Upcoming Indoor Events