skip navigation
  • Jan
  • 26
15U Girls McGregor Cup
  • All Day, January 26th, 2019

Premier - 15U Girls McGregor Cup

Host: Georgetown Impact

Participating Teams: (9)

1 Halton Hurricanes Black
2 Preds Synergy
3 MVC Vesuvius
4 Scarborough Synergy Dynamite
5 Evolution
6 Leaside
7 Phoenix Legacy
8 Georgetown Impact Black
9 Halton Hurricanes Blue
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Ryerson University

Host Contact

Brendon Harman

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Select A - 15U Girls McGregor Cup

Host: Hamilton Smash

Participating Teams: (9)

1 Preds United
2 Titans Cronus
3 Barrie Elites Black
4 Smash Legacy
5 Niagara Rapids Legend
6 Defensa Purple
7 SKY Volley
8 South County Bandits Teal
9 MVC Columbia

Tournament Info

Please Remember:

  • Use the parking lot at the back of the school (south side) and go through the doors closest to the football field to enter the facility.  Overflow parking will be at the front of the school. 
  • No electrical appliances.
  • No ball playing outside of gymnasiums.
  • No pets.
  • Cars parked illegally will be tagged and/or towed.

Hillfield Strathallan College

Host Contact

Tauri Caputo

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Select B - 15U Girls McGregor Cup

Host: Durham Attack

Participating Teams: (9)

1 Venom Vipers
2 Storm Hurricanes
3 Pakmen
4 Maverick Ambush
5 Reach Apex
6 Halton Hurricanes Black 14U
7 Durham Attack Chargers
8 Scarborough Synergy Nitro
9 Evolution Ice

Tournament Info

Please Remember

  • The facility does not allow crockpots

Maxwell Heights

Host Contact

Janet Cairns

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship A - 15U Girls McGregor Cup

Host: Waterloo Tigers

Participating Teams: (9)

1 Smash Ignite
2 E381 Mike
3 Forest City Green
4 Titans Olympus
5 Scorpions Aculeus
6 Peel Selects White
7 Lakeside Sjambok's
8 LVC Fire Wild
9 Guelph Jr. Gryphons Black

Tournament Info

Please Remember:

  • No crockpots / slow cookers / electrical appliances.
  • No ball playing outside the gym area.

RE:  Parking:

In an effort to help ease the congestion at this site please note the following:  this is a shared parking lot and a number of spots have been designated as “pool and library parking only”.  These are located directly in front of the pool and library.  Please do not park in these spaces.
Do not park in the fire route for drop off or pick up.  Do not park on Board sports fields, campuses or lawns; park only in designated spots.  Please encourage carpooling as much as possible.
City by-law officers drop by on Saturday mornings to ticket people parked in the fire route and non-designated parking spots.

Host Contact

John Nelson

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship B - 15U Girls McGregor Cup

Host: Brock University

Participating Teams: (9)

1 Titans Black
2 MVC Matterhorn
3 Smash Explosion
4 Redline
5 Titans Helios
6 Ancaster Lions
7 Niagara Rapids Summit
8 Defensa White
9 Niagara Rapids Rival
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Host Contact

Brent Schulz

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship C - 15U Girls McGregor Cup

Host: Durham Attack

Participating Teams: (9)

1 Storm Tsunami
2 Markham Unity North
3 Durham Attack Fury
4 Vision Volleyball
5 Northern Chill Blue
6 Durham Attack Explosion
7 Phoenix Ignite
8 Storm Cyclones
9 Vision Volleyball 14U
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Stouffville District Secondary School

Host Contact

Janet Cairns

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White A - 15U Girls McGregor Cup

Host: London Sharks

Participating Teams: (9)

1 Smash Awaken
2 St. Thomas Express Dynamite
3 South County Bandits Black
4 Chatham Ballhawks Blue
5 Halton Hurricanes Blue 14U
6 Twin Bridges Thunder
7 London Sharks Great Whites
8 Brant Youth
9 London Sharks Great Whites 14U

Tournament Info

Please Remember

  • Team POTLUCKs are not permitted
  • Athletes may bring their own personal lunches
  • There will be a food vendor at all tournaments – check out their menu in the flyer below

VENUE CHANGE! THIS TOURNAMENT IS NOW TAKING PLACE AT INGERSOLL DISTRICT COLLEGIATE INSTITUTE 

Ingersoll District Collegiate Institute

Host Contact

Sergio Chuy

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White B - 15U Girls McGregor Cup

Host: KW Predators

Participating Teams: (9)

1 EVP Eagles Black
2 Milton Edge
3 Galaxy Eclipse
4 Peel Selects Blue
5 Georgetown Impact Red
6 Pakmen 14U
7 Waterloo Tigers Apex
8 Preds Honey Badgers
9 Niagara Rapids Summit 14U

Tournament Info

Please Remember

  1. Doors open at 8:15 am
  2. No plug-ins
  3. No food or drink in the gym
  4. No access to the cafeteria.
  5. The cafeteria will not be provided - There is an area for teams to set up
  6. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  7. Chairs will be provided.  No sitting on the top of the stands that have not been pulled out.
  8. No ball playing outside the gym
  9. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

Huron Heights

Host Contact

Paul Pavan

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White C - 15U Girls McGregor Cup

Host: Georgian Cubs

Participating Teams: (9)

1 Venom Cobras
2 Barrie Elites Blue
3 Georgian Cubs Kodiak
4 Durham Rebels Inferno
5 Georgian Cubs Ambush
6 Markham Unity North 14U
7 Reach Aspire
8 Markham Revolution Fury
9 Venom Vipers 14U

Tournament Info

Please Remember:

  • No electric appliances allowed
  • Cafeteria only available till 4:30

St. Joan of ARC

Host Contact

Reg Jang

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White D - 15U Girls McGregor Cup

Host: Ottawa Fusion

Participating Teams: (9)

1 Pumas
2 Leaside Red 14U
3 Toronto West
4 Maverick Stampede
5 Maverick Trailblazers
6 Ottawa Fusion
7 Phoenix Blaze
8 Pumas 14U
9 Durham Attack Extreme
  1. Extra data here
  2. Extra data here

ESC Paul Desmarais

Host Contact

Irena Zamboni

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium Green A - 15U Girls McGregor Cup

Host: Norfolk Volleyball Club

Participating Teams: (9)

1 Scorpions Strong
2 Grimsby Vipers Force
3 London Sharks Hammerheads
4 LVC Fire Explode
5 Woodstock Warriors
6 LVC Fire Erupt
7 Norfolk Chaos Impact
8 Chatham Ballhawks White
9 St. Thomas Express Orange
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Host Contact

Jamie Brownlee

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium Green B - 15U Girls McGregor Cup

Host: KW Predators

Participating Teams: (9)

1 Oakville Thunder
2 Stratford Stingers
3 EVP Eagles Black 14U
4 Preds Force
5 EVP Eagles Red
6 Guelph Jr. Gryphons Red
7 Forest City Blue
8 Thundercats Gold 14U
9 Milton Edge 14U
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Rockway Mennonite Collegiate

Host Contact

Paul Pavan

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium Green C - 15U Girls McGregor Cup

Host: Waterloo Tigers

Participating Teams: (12)

1 Waterloo Tigers Ambush
2 Titans Fury
3 Waves White
4 Oakville Thunder 14U
5 PVC Flames
6 LVC Fire Wrath
7 Waterloo Tigers Red
8 Waves Blue
9 Markham Unity West
10 Leaside White 14U
11 Markham Wildcats Pumas
12 Venom Cobras 14U

Tournament Info

Please Remember:

  • No crockpots / slow cookers / electrical appliances.
  • No ball playing outside the gym area and no wandering in areas that have been blocked off.

Re: Hotels:

  • Please contact Sarah Currie (Group Sales Manager) at scurrie@cpkw-hotel.com to receive exclusive rates at the Crown Plaza Hotel & Resorts at 105 King Street East in Kitchener Ontario.

Host Contact

John Nelson

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium Green D - 15U Girls McGregor Cup

Host: Niagara Rapids

Participating Teams: (9)

1 Waterdown Raiders Chaos
2 Markham Revolution Fire
3 Niagara Rapids Surge
4 Galaxy Solars
5 Defensa Purple 14U
6 E381 Roda
7 Niagara Rapids Rival 14U
8 MVC Fuji
9 Lakeside Upangas

Tournament Info

Please Remember:

  • Teams are permitted to enter the School at 8:15 AM.
  • STRICT NO BALL Policy outside the Gym Area.
  • Lines and Score will be provided.
  • There will be Hot concessions available (Coffee, baked goods, soup, chill and more)
  • Plenty of Seating available.
  • Cold Potlucks allowed only. No plugins allowed. Specifically, No Crockpots, or heating appliances
  • Absolutely no food, or drink in the gym.
  • Please respect the caretaker's wishes.

Heritage Christian School

Host Contact

Beth Schulz

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium Green E - 15U Girls McGregor Cup

Host: Storm

Participating Teams: (9)

1 Storm Surge
2 Georgian Bay Vista
3 Georgian Cubs Koda
4 Orillia Suns Solar Fusion
5 Northern Chill Black
6 Thundercats
7 Georgina Riptide Rage
8 Thundercats Black 14U
9 Scarborough Synergy OverDrive
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Host Contact

Doug Bond

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium Green F - 15U Girls McGregor Cup

Host: Storm

Participating Teams: (12)

1 Durham Rebels Destroyers
2 West Nipissing Wild
3 Kingston VC
4 Markham Wildcats Leopards
5 North Bay Lakers
6 PVC Hurricanes
7 Durham Rebels Extreme
8 Durham Attack Invasion
9 Clarington Grizzlies
10 Collingwood Black Diamonds
11 Durham Rebels Fusion
12 Markham Revolution Inferno
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Uxbridge Secondary School

Host Contact

Mike Jones

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium Green G - 15U Girls McGregor Cup

Host: Peterborough Thunder

Participating Teams: (9)

1 Cornwall Vikings Bellatrix
2 Ottawa Valley Vikings Magna
3 Peterborough Thunder
4 Ottawa Valley Vikings Raiders
5 Mustang Volleyball
6 Ottawa Fusion 14U
7 Northumberland Breakers
8 Peterborough Thunder 14U
9 Maverick Sharks
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Crestwood Secondary

Host Contact

John Lynch

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Tag(s): Competitions  Upcoming Indoor Events