skip navigation
  • Jan
  • 19
14U Girls McGregor Cup
  • All Day, January 19th, 2019

Premier - 14U Girls McGregor Cup

Host: Outtahand

Participating Teams: (9)

1 Smash Legacy 
2 Titans Helios
3 Scarborough Synergy Nitro
4 Durham Attack Explosion
5 Titans Menace
6 MVC Matterhorn
7 Pakmen
8 Markham Unity North
9 Markham Revolution Rush

Tournament Info

Please Remember

  1. Doors open at 8:15 am
  2. No crockpots/ slow cookers etc
  3. No food or drink in the gym
  4. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  5. Bring your own gym friendly chair as seating is limited
  6. No ball playing outside the gym
  7. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

St. Elizabeth Catholic High School

Host Contact

Mike Wakayama

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Select A - 14U Girls McGregor Cup

Host: KW Predators

Participating Teams: (9)

1 South County Bandits Teal
2 Scorpions Telsons
3 Preds Force
4 Smash Explosion
5 Niagara Rapids Legend
6 Waterloo Tigers Apex
7 Brant Youth
8 Defensa White 
9 Defensa Purple

Tournament Info

Please Remember

  1. Doors open at 8:15 am
  2. No plug-ins
  3. No food or drink in the gym
  4. No access to the cafeteria.
  5. The cafeteria will not be provided - There is an area for teams to set up
  6. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  7. Chairs will be provided.  No sitting on the top of the stands that have not been pulled out.
  8. No ball playing outside the gym
  9. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

Huron Heights

Host Contact

Paul Pavan

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Select B - 14U Girls McGregor Cup

Host: Northern Chill

Participating Teams: (9)

1 Storm Tsunami
2 Vision Volleyball
3 Phoenix Rise
4 E381 Vizura
5 Durham Attack Extreme
6 Titans Crius
7 Northern Chill Black
8 Storm Surge
9 Pumas

Tournament Info

Please Remember

  • The club will be providing all lines and scoring for the tournament.
  • No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too. 
  • No food or drink in the gym
  • No ball playing outside the gym
  • Respect out of bounds areas

St. Charles College

Host Contact

Roxanne Fournier

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship A - 14U Girls McGregor Cup

Host: London Sharks

Participating Teams: (9)

1 South County Bandits Black
2 South County Bandits Teal 13U
3 London Sharks Hammerheads
4 London Sharks Great Whites
5 St. Thomas Express Night Trains
6 Forest City Blue
7 Forest City Green
8 Woodstock Warriors 13U
9 Woodstock Warriors

Tournament Info

Please Remember

  • Team POTLUCKs are not permitted
  • Athletes may bring their own personal lunches
  • There will be a food vendor at all tournaments – check out their menu in the flyer below

Supreme Courts

Host Contact

Sergio Chuy

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship B - 14U Girls McGregor Cup

Host: Niagara Rapids

Participating Teams: (9)

1 Oakville Thunder
2 Pakmen Gold
3 EVP Eagles Black
4 Niagara Rapids Summit
5 Grimsby Vipers Attack
6 LVC Fire Explode
7 Defensa Purple 13U
8 Milton Edge
9 MVC Fuji

Tournament Info

Please Remember:

  • Teams are permitted to enter the School at 8:15 AM.
  • STRICT NO BALL Policy outside the Gym Area.
  • Lines and Score will be provided.
  • There will be Hot concessions available (Coffee, baked goods, and Pizza)
  • Plenty of Seating available.
  • Cold Potlucks allowed only. No plugins allowed. Specifically, No Crockpots, or heating appliances
  • Absolutely no food, or drink in the gym.
  • Please respect the caretaker's wishes.

Eden High School

Host Contact

Beth Schulz

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship C - 14U Girls McGregor Cup

Host: Orillia Suns

Participating Teams: (9)

1 Markham Revolution Fire
2 Leaside Red 13U
3 PVC Flames 
4 EVP Eagles Red
5 Venom Vipers
6 Caspian Volleyball
7 Georgian Cubs Ambush
8 North Bay Lakers
9 Orillia Suns Strikers
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Twin Lakes SS

Host Contact

Kris Parnham

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship D - 14U Girls McGregor Cup

Host: Outtahand

Participating Teams: (9)

1 Milton Platinum Edge
2 Leaside White
3 Titans Rogue
4 Georgetown Impact
5 Phoenix Flames
6 Preds Honey Badgers
7 Titans Ares
8 Markham Unity West
9 Galaxy Infinity

Tournament Info

  • Doors open at 8:15 am
  • No crockpots/ slow cookers etc
  • No food or drink in the gym
  • No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
  • Bring your own gym friendly chair as seating is limited
  • No ball playing outside the gym
  • RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS

 

Holy Cross Catholic Academy

Host Contact

Mike Wakayama

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship E - 14U Girls McGregor Cup

Host: Peterborough Thunder

Participating Teams: (9)

1 Scarborough Synergy Titanium
2 Titans Impact
3 Durham Rebels Destroyers
4 Maverick Outlaws
5 Durham Attack Blaze
6 Peterborough Thunder
7 Durham Rebels Extreme
8 Durham Attack Blitz
9 Titanium White
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Thomas A Stewart Sec

Host Contact

John Lynch

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium A - 14U Girls McGregor Cup

Host: Chatham Ballhawks

Participating Teams: (9)

1 London Sharks Great Whites 13U
2 Chatham Ballhawks Blue
3 LVC Fire Erupt
4 Sky Volley
5 Norfolk Chaos Energy
6 Chatham Ballhawks White
7 Norfolk Chaos Fusion
8 Twin Bridges Thunderdation
9 London Sharks Hammerheads 13U

Tournament Info

Please Remember

  • Lines and scores will be provided
  • No electrical appliances including crock pots
  • No playing outside the gym area. 
  • No Food and Drinks in the Gym or Outside the Cafeteria area
  • Parents are to ensure not blocking emergency area parking spaces.

Chatham-Kent Secondary School

Host Contact

Clancy O'Hara

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium B - 14U Girls McGregor Cup

Host: Simcoe Xtreme

Participating Teams: (9)

1 Smash Super Sonics
2 Stratford Stingers
3 Forest City Green 13U
4 Ancaster Lions
5 Simcoe Xtreme
6 London Sharks Tiger Sharks
7 Waterloo Tigers White
8 Brant Youth 13U
9 Smash Strikers

Tournament Info

Please Remember: 

1. NO ELECTRICAL APPLIANCES INCLUDING CROCKPOTS

2. PLEASE PARK AND ENTER AT THE REAR OF THE SCHOOL.  NO ENTRY AT FRONT OF SCHOOL.

3. NO PLAYING OUTSIDE THE GYM AREA

4. SPECTATOR SEATING WILL BE PROVIDED

5. NO FOOD OR DRINK IN THE GYM

Host Contact

Stan Goch

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium C - 14U Girls McGregor Cup

Host: KW Predators

Participating Teams: (9)

1 Stratford Stingers 13U
2 Preds Strive
3 Guelph Jr. Gryphons Black
4 Waterdown Raiders Frenzy
5 Scorpions Unite
6 Scorpions Legacy
7 Waterloo Tigers Red
8 Grimsby Vipers Strike
9 MVC Blackcomb
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Rockway Mennonite Collegiate

Host Contact

Paul Pavan

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium D - 14U Girls McGregor Cup

Host: Georgian Cubs

Participating Teams: (9)

1 Northern Chill Blue
2 Georgian Cubs Power
3 Phoenix Blaze
4 Markham Wildcats Pumas
5 Titans Wave
6 Barrie Elites Blue
7 Storm Typhoon
8 Northern Chill Blue 13U
9 Venom Vipers 13U

Tournament Info

Please Remember:

  • No electric appliances allowed
  • Cafeteria only available till 4:30

St. Joan of ARC

Host Contact

Reg Jang

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium E - 14U Girls McGregor Cup

Host: Reach

Participating Teams: (9)

1 Acts Elites
2 Niagara Fury
3 Niagara Rapids Rival
4 Reach Spark
5 EVP Eagles White
6 Defensa White 13U
7 Georgetown Impact 13U
8 Leaside White 13U
9 Niagara Rapids Legend 13U
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Richmond Hill HS

Host Contact

Andrew Wong

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium F - 14U Girls McGregor Cup

Host: Markham Wildcats

Participating Teams: (9)

1 Pakmen Black
2 Galaxy B
3 Thundercats Gold
4 Toronto West
5 Kawartha Krushers
6 Peel Selects Green
7 Evolution
8 Markham Wildcats Panthers
9 Lindsay Invasion
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Stouffville District Secondary School

Host Contact

Peter Khang

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium G - 14U Girls McGregor Cup

Host: Durham Attack

Participating Teams: (9)

1 Markham Unity South
2 Durham Attack Crush
3 Venom Cobras
4 Markham Unity East
5 Thundercats Black
6 PVC Wolves
7 Durham Attack Spirit
8 PVC Jaguars
9 Scarborough Synergy HighOctane

Tournament Info

Please Donate a non Perishable food Item or an unwrapped Toy to help support  families in need

Pickering High School

Host Contact

Janet Cairns

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium H - 14U Girls McGregor Cup

Host: Ottawa Fusion

Participating Teams: (9)

1 Kingston VC
2 Markham Revolution Inferno
3 Maverick Rattlers
4 Ottawa Fusion
5 Maverick Desperados
6 Ottawa Valley Vikings Red
7 Ottawa Fusion Mike
8 Durham Rebels Dynamite
9 Kingston Cats
  1. Extra data here
  2. Extra data here

ESC Pierre Savard

Host Contact

Deborah Price

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium I - 14U Girls McGregor Cup

Host: Pumas VC

Participating Teams: (9)

1 Pegasus
2 Maverick Raiders
3 Scarborough Synergy OverDrive
4 Durham Rebels Fusion
5 Maverick Rustlers
6 Cornwall Vikings Aesir
7 Ottawa Valley Vikings Black
8 Mustang Volleyball
9 Maverick Sidewinders

1. Doors open at 8:00 am
2. No food or drinks in the gym (unless using a no dripping cup)
3. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too
4. No ball playing outside the gym
5. RESPECT OUT OF BOUNDS AREAS
6. Athletes may bring their own personal lunches

École Secondaire Publique l'Académie de la Seigneurie

Host Contact

Damien

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Tag(s): Competitions  Upcoming Indoor Events