skip navigation
  • Nov
  • 24
16U Girls Provincial Cup
  • All Day, November 24th, 2018

Premier - 16U Girls Provincial Cup

Host: Guelph Youth Volleyball Association

Participating Teams: (9)

  • (1) Storm Monsoon
  • (2) Maverick Blackjacks
  • (3) Markham Revolution Merge
  • (4) Pakmen
  • (5) Scarborough Synergy 
  • (6) Georgetown Impact
  • (7) Halton Hurricanes Black
  • (8) Forest City Green
  • (9) Defensa Purple
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Guelph Gryphons Athletics Centre (Guelph University)

Location: 50 Stone Rd E, Guelph, ON N1G 2W1

This address is for the entire University. Please look at the map below for the location of the Events Centre.

Host Contact

Laurie Hobbin

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Select A - 16U Girls Provincial Cup

Host: Halton Hurricanes

Participating Teams: (9)

  • (1) Halton Hurricanes Black 15U
  • (2) Preds Synergy
  • (3) Woodstock Warriors
  • (4) MVC Vesuvius
  • (5) SKY Volley
  • (6) Niagara Rapids Legend
  • (7) Leaside
  • (8) Preds Purple
  • (9) South County Bandits Teal
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Haber Recreation Centre

Host Contact

Alicia Lauwerier

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Select B - 16U Girls Provincial Cup

Host: Durham Attack

Participating Teams: (9)

  • (1) Titans Eclipse
  • (2) Titans Rhea
  • (3) Durham Attack Chargers
  • (4) Phoenix Legacy
  • (5) Durham Attack Velocity
  • (6) Maverick Wildcards
  • (7) Markham Revolution Fusion
  • (8) Storm Hurricanes
  • (9) Reach Matrix

Tournament Info

Please Remember: 

  • The facility does not allow crockpots

Maxwell Heights

Host Contact

Janet Cairns

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship A - 16U Girls Provincial Cup

Host: South County

Participating Teams: (9)

  • (1) Chatham Ballhawks Blue
  • (2) Forest City Blue
  • (3) London Sharks Great Whites
  • (4) Scorpions Shine
  • (5) Scorpions Smash
  • (6) Stratford Stingers
  • (7) South County Bandits Black
  • (8) Guelph Jr. Gryphons Black
  • (9) South County Bandits Teal 15U

 

Tournament Info

  1. Spectators need to bring their own chairs
  2. Host will supply scorekeepers for all matches. Teams will supply their own line person

LaJeunesse High School

Host Contact

Bernie Diesbourg

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship B - 16U Girls Provincial Cup

Host: Niagara College

Participating Teams: (9)

  • (1) Defensa White
  • (2) Niagara Rapids Summit
  • (3) Waterloo Tigers Black
  • (4) MVC Olympus
  • (5) Smash Ignite
  • (6) Oakville Thunder Blue
  • (7) Waterdown Raiders Havoc
  • (8) Smash Generation
  • (9) Halton Hurricanes Blue

Tournament Info

Please Remember:

  • No portable electronic food cookers on campus
  • Absolutely no food, coffee, soft drink or any sport drinks allowed in the gym
  • Parking is free on weekends and evenings.

Host Contact

Ray Sarkis

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship C - 16U Girls Provincial Cup

Host: Georgian Cubs

Participating Teams: (9)

  • (1) E381 Sasha
  • (2) Georgian Cubs Prime
  • (3) Leaside 15U
  • (4) Evolution 15U
  • (5) Thundercats Black
  • (6) Titans Cronus
  • (7) E381 Alisa
  • (8) Northern Chill
  • (9) Milton Edge

Tournament Info

Please Remember:

  • No electric appliances allowed
  • Cafeteria only available till 4:30

St. Joan of ARC

Host Contact

Reg Jang

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Championship D - 16U Girls Provincial Cup

Host: Storm

Participating Teams: (9)

  • (1) Venom Vipers
  • (2) Scarborough Synergy Dynamite
  • (3) Durham Attack Power
  • (4) Northumberland Breakers
  • (5) Venom Vipers 15u
  • (6) Markham Wildcats Jaguars
  • (7) Markham Unity West
  • (8) Maverick Ambush
  • (9) Ottawa Fusion
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Uxbridge Secondary School

Division Contact

Mike Jones

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White A - 16U Girls Provincial Cup

Host: London Sharks

Participating Teams: (12)

  • (1) Brant Youth
  • (2) London Sharks Hammerheads
  • (3) LVC Fire Scorch
  • (4) Simcoe Xtreme
  • (5) LVC Fire Smoke
  • (6) Twin Bridges Thunderstruck
  • (7) London Sharks Tiger Sharks
  • (8) LVC Fire Wild
  • (9) Chatham Ballhawks White
  • (10) St. Thomas Express Bullets
  • (11) South County Bandits Black 15U
  • (12) Stratford Stingers 15U

Tournament Info

Please Remember:

  • Team POTLUCKs are NOT permitted
  • Athletes may bring their own personal lunches
  • There will be a food vendor at all tournaments – check out their menu in the flyer below

Supreme Courts

Host Contact

Sergio

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White B - 16U Girls Provincial Cup

Host: Waterloo Tigers

Participating Teams: (9)

  • (1) Peel Selects
  • (2) Georgetown Impact Black
  • (3) Ancaster Lions 15U
  • (4) EVP Eagles Red
  • (5) Lakeside Isihlangu's
  • (6) Evolution
  • (7) Waves White
  • (8) Defensa White 15U
  • (9) Waterloo Tigers Black 15U
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Host Contact

John Nelson

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White C - 16U Girls Provincial Cup

Host: Preds

Participating Teams: (9)

  • (1) Preds United
  • (2) Preds Black
  • (3) Guelph Jr. Gryphons Red
  • (4) Lakeside Inkemba's
  • (5) Norfolk Chaos Synergy
  • (6) Phoenix Ignite
  • (7) Georgetown Impact Red
  • (8) Peel Selects Blue
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Huron Heights SS

Host Contact

Paul Pavin

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White D - 16U Girls Provincial Cup

Host: Waterloo Tigers

Participating Teams: (12)

  • (1) Phoenix Burn
  • (2) MVC Columbia
  • (3) EVP Eagles Black
  • (4) E381 Dunav
  • (5) Waterloo Tigers Red
  • (6) ACTS Elites
  • (7) Waves Blue
  • (8) Milton Edge 15U
  • (9) Redline
  • (10) Smash Awaken
  • (11) Evolution Ice
  • (12) Galaxy Flares
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Jacob Hespeler

Host Contact

John Nelson

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White E - 16U Girls Provincial Cup

Host: Niagara Sport and Social Club

Participating Teams: (9)

  • (1) Smash Fusion
  • (2) Grimsby Vipers Supreme
  • (3) Niagara Rapids Legend 15U
  • (4) Niagara Rapids Rival
  • (5) Ancaster Lions
  • (6) Niagara Rapids Summit 15U
  • (7) Defensa Purple 15U
  • (8) Waterdown Raiders Chaos
  • (9) Niagara Rapids Rival 15U
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Host Contact

Kerby Bentley

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White F - 16U Girls Provincial Cup

Host: Storm

Participating Teams: (9)

  • (1) Kawartha Krushers
  • (2) Georgian Cubs Shock
  • (3) Barrie Elites Black
  • (4) Thundercats
  • (5) Collingwood Black Diamonds
  • (6) Barrie Elites Blue
  • (7) Venom Cobras 15u
  • (8) REACH Aspire
  • (9) Storm Cyclones
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Huron Heights Secondary School

Host Contact

Doug Bond

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White G - 16U Girls Provincial Cup

Host: Markham Revolution

Participating Teams: (9)

  • (1) Venom Cobras
  • (2) Markham Unity North
  • (3) Thundercats Gold
  • (4) Galaxy Stars
  • (5) Pioneer Rebels
  • (6) Titans Black
  • (7) Markham Revolution Fury
  • (8) Titans Fury
  • (9) REACH Apex
  1. Extra data here
  2. Extra data here

Stouffville District Secondary School

Division Contact

Lennard Krapp

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White H - 16U Girls Provincial Cup

Host: Northern Chill

Participating Teams: (9)

  • (1) Barrie Elites Black 15U
  • (2) Vision Volleyball
  • (3) West Nipissing Wild
  • (4) Barrie Elites HP
  • (5) Georgian Bay Vista
  • (6) Orillia Suns Apex
  • (7) Vision Volleyball 15U
  • (8) Northern Chill Black
  • (9) Northern Chill Blue
  1. The club will be providing all lines and scoring for the tournament.
  2. No outdoor shoes in the gym, this goes for coaches and parents too. 
  3. No food or drink in the gym
  4. No ball playing outside the gym
  5. Respect out of bounds areas

St. Benedict Catholic SS

Host Contact

Roxanne Fournier

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White I - 16U Girls Provincial Cup

Host: Clarington Grizzlies Volleyball Club

Participating Teams: (9)

  • (1) Clarington Grizzlies Destroyers
  • (2) Durham Rebels Crusaders
  • (3) Limestone City Black
  • (4) Limestone City Grey
  • (5) Peterborough Thunder
  • (6) Durham Attack Fury
  • (7) Clarington Grizzlies Rage
  • (8) Lindsay Invasion
  • (9) Durham Rebels Inferno

Tournament Info

Please Remember:

  • Doors will open to the public at 8:15
  • No electrical appliances allowed.
  • No food or drink allowed in the gym.
  • No ball playing outside the gym. 
  • Cafeteria for teams to set up for lunch is available. 
  • Entry to the school is at the southeast corner. 
  • The room between court 1 and Courts 2 and 3 is the referee and tournament room. Coaches, players, and spectators are not to be going through it

St. Stephen Catholic Secondary School

Location: 300 Scugog St, Bowmanville, ON L1C 3K2

Host Contact

Nick DeFreitas

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Trillium White J - 16U Girls Provincial Cup

Host: Ottawa Fusion

Participating Teams: (9)

  • (1) Maverick Gamblers
  • (2) Ottawa Valley Vikings Vanguard
  • (3) Cornwall Vikings Valkyrie
  • (4) Titanium
  • (5) Mustang Volleyball
  • (6) Maverick Trailblazers
  • (7) Ottawa Fusion 15UG
  • (8) Pumas
  • (9) Eastern Ontario Air Force
  1. Extra data here
  2. Extra data here

ESC Paul Desmarais

Host Contact

Irena Zamboni

"Division Title" Results

  1. Team Name
  2. Team Name
  3. Team Name
  4. Team Name
  5. Team Name
  6. Team Name
  7. Team Name
  8. Team Name
  9. Team Name

Tag(s): Competitions  Upcoming Indoor Events