Ontario Summer Games Beach Schedule & Results - Girls

Wednesday, August 10, 2016

Results will be updated by the end of each day.

Winning teams are bolded.

  Pool A   Pool B   Pool C
1  Roscoe/Heeney  2 Tresham/Garneau Madill/Fletcher
Richmond/Palermo  Lyons/Safar  Law-Hesse/Wort 
Szechynski/Torres  Gervais/Beeson  Sprout/Jamieson 
12  Holborn/Camire  11  Lachapelle/Farrell  10  Dorsey/Stephan 
13  Clarke/Foucault  14  Chan/Foley  15  Head/Howe 
18  Wong/Lund  17  Hatashita/Zakutney  16  Thorup/Mueller 
19  Liu/Valliant  20  Harris/VanNoten  21  Bryant/Warren 

Friday, August 12

Time Teams Court
9:00AM Madill/Fletcher vs Thorup/Mueller 2-0 (21-16, 21-8) 1
9:00AM Law-Heese/Wort vs Dorsey/Stephan 2-0 (21-12, 21-15) 2
9:00AM Sproule/Jamieson vs Head/Howe 2-0 (21-14, 21-18) 3
9:00AM Tresham/Garneau vs Harris/VanNoten 2-0 (21-9, 21-11) 4
9:00AM Lyons/Safar vs Lachapelle/Farrell 2-1 (21-11, 16-21, 10-15) 5
9:00AM Gervais/Beeson vs Chan/Foley 2-0 (18-21, 15-21) 6
10:00AM Roscoe/Heeney vs Liu/Valliant 2-0 (21-3, 21-3) 1
10:00AM Richmond/Palermo vs Holborn/Camire 2-0 (21-9, 21-13) 2
10:00AM Szechynski/Torres vs Clarke/Foucault 2-0 (21-14, 21-11) 3
11:00AM Madill/Fletcher vs Bryant/Warren 2-0 (21-4, 21-7) 1
11:00AM Law-Heese/Wort vs Head/Howe 2-0 (21-7, 21-13) 2
11:00AM Sproule/Jamieson vs Dorsey/Stephan 2-0 (21-7, 21-5) 3
11:00AM Tresham/Garneau vs Hatashita/Zakutney 2-0 (21-8, 21-7) 4
11:00AM Lyons/Safar vs Chan/Foley 2-0 (21-19, 21-11) 5
11:00AM Gervais/Beeson vs Lachapelle/Farrell 2-1 (13-21, 21-13, 15-9) 6
12:00PM Roscoe/Heeney vs Wong/Lund 2-0 (21-13, 21-16) 1
12:00PM Richmond/Palermo vs Clarke/Foucault 2-0 (21-7, 21-13) 2
12:00PM Szechynski/Torres vs Holborn/Camire 2-0 (21-14, 21-9) 3
2:00PM Madill/Fletcher vs Head/Howe 2-0 (21-9, 21-8) 1
2:00PM Law-Heese/Wort vs Thorup/Mueller 2-0 (16-21, 21-17, 15-10) 2
2:00PM Holborn/Camire vs Wong/Lund 2-0 (21-10, 21-12) 3
2:00PM   Tresham/Garneau vs Chan/Foley 2-0 (21-13, 21-13)
2:00PM   Lyons/Safar vs Hatashita/Zakutney 2-1 (21-5, 19-21, 15-9)
2:00PM   Gervais/Beeson vs Harris/VanNoten 2-1 (21-14, 15-21, 15-11)
3:00PM Roscoe/Heeney vs Clarke/Foucault 2-0 (21-7, 21-12) 1
3:00PM Sproule/Jamieson vs Bryant/Warren 2-0 (21-18, 25-23) 2
3:00PM Szechynski/Torres vs Liu/Valliant 2-0 (21-16, 21-9) 3
4:00PM Richmond/Palermo vs Wong/Lund 2-0 (22-24, 18-21) 1
4:00PM Dorsey/Stephan vs Thorup/Mueller 2-1 (21-14, 13-21, 15-7) 2
4:00PM Lachappelle/Farrell vs Hatashita/Zakutney 2-1 (21-18, 19-21, 11-15) 3

Saturday, August 13

Time Teams Court
9:00AM Roscoe/Heeney vs Holborn/Camire 2-0 (21-5, 21-15)
9:00AM  Richmond/Palermo vs Szechynski/Torres 2-0 (21-17, 21-18)
9:00AM  Clarke/Foucault vs Liu/Valliant 2-0 (21-17, 21-10)
9:00AM Tresham/Garneau vs Lachappelle/Farrell 2-0 (21-15, 21-7) 4
9:00AM Lyons/Safar vs Gervais/Beeson 2-0 (21-9, 21-16) 5
9:00AM Chan/Foley vs Harris/VanNoten 2-0 (21-18, 21-17) 6
10:00AM Madill/Fletcher vs Dorsey/Stephan 2-0 (14-21, 21-19, 16-14) 1
10:00AM Law-Heese/Wort vs Sproule/Jamieson 2-0 (21-8, 21-11) 2
10:00AM Thorup/Mueller vs Bryant/Warren 2-0 (21-8, 21-9) 3
11:00AM Roscoe/Heeney vs Szechynski/Torres 2-0 (21-15, 21-17) 1
11:00AM Richmond/Palermo vs Liu/Valliant 2-0 (21-10, 21-8) 2
11:00AM Clarke/Foucault vs Wong/Lund 2-0 (21-16, 21-14) 3
11:00AM Tresham/Garneau vs Gervais/Beeson 2-0 (21-12, 21-11) 4
11:00AM Lyons/Safar vs Harris/VanNoten 2-0 (21-10, 21-15) 5
11:00AM Chan/Foley vs Hatashita/Zakutney 2-1 (21-15, 19-21, 16-14) 6
12:00PM Madill/Fletcher vs Sproule/Jamieson 2-0 (21-10, 21-9) 1
12:00PM Law-Heese/Wort vs Bryant/Warren 2-0 (21-11, 21-12) 2
12:00PM Dorsey/Stephan vs Head/Howe 2-0 (21-19, 21-12) 3
3:30PM Dorsey/Stephan vs Bryant/Warren 2-0 (21-3, 21-8) 1
3:30PM Szechynski/Torres vs Wong/Lund 2-0 (21-13, 22-20) 2
3:30PM Holborn/Camire vs Liu/Valliant 2-0 (21-4, 21-10) 3
3:30PM Head/Howe vs Thorup/Mueller 2-0 (21-5, 21-11) 4
3:30PM Gervais/Beeson vs Hatashita/Zakutney 2-0 (21-19, 21-19) 5
3:30PM Lachapelle/Farrell vs Harris/VanNoten 2-0 (21-11, 21-10) 6
4:15PM Roscoe/Heeney vs Richmond/Palermo 2-1 (18-21, 21-14, 16-14) 1
4:15PM Madill/Fletcher vs Law-Heese/Wort 2-0 (21-18, 21-14) 2
4:15PM  Tresham/Garneau vs Lyons/Safar 2-0 (21-14, 21-12) 3
4:15PM Wong/Lund vs Liu/Valliant 2-0 (21-15, 21-9) 4
4:15PM Head/Howe vs Bryant/Warren 2-0 (21-15, 22-20) 5
4:15PM Hatashita/Zakutney vs Harris/VanNoten 2-0 (21-14, 21-10) 6
5:00PM Holborn/Camire vs Clarke/Foucault 2-0 (21-13, 21-11) 1
5:00PM Lachappelle/Farrell vs Chan/Foley 2-1 (18-21, 25-23, 15-13) 2
5:00PM Sproule/Jamieson vs Thorup/Mueller 2-0 (21-9, 21-11) 3

Sunday, August 14

Time Teams Court
9:00AM Head/Howe [C6] vs Gervais/Beeson [B6] (M1) 2-1 (21-14, 18-21, 15-13) 1
9:00AM  Holborn/Camire [A5] vs Harris/VanNoten [B7] (M2) 2-1 (21-13, 16-21, 15-8)
10:00AM  Richmond/Palermo [A4] vs Bryant/Warren  [C7] (M3) 2-0 (21-3, 21-4) 4
9:00AM  Sproule/Jamieson [C5] vs Clarke/Foucault [A6] (M4) 2-0 (21-11, 21-17)
9:00AM Hatashita/Zakutney [B5] vs Liu/Valliant [A7] (M5) 2-0 (21-12, 21-12) 5
10:00AM Lyons/Safar [B3] vs Dorsey/Stephan [C3] (M7) 2-0 (21-11, 21-17) 1
10:00AM Wong/Lund [A3] vs Thorup/Mueller [C4] (M11) 2-0 (21-19, 21-17) 2
10:00AM Szechynski/Torres [A2] vs Lachappelle/Farrell [B4] (M13) 2-0 (21-15, 21-16) 3
11:00AM Roscoe/Heeney  [A1] vs Head/Howe [WM1] (M6) 2-0 (21-15, 21-14) 1
11:00AM Law-Heese/Wort [C2] vs Holborn/Camire [WM2] (M8) 2-0 (21-7, 21-19) 2
11:00AM Chan/Foley [B2] vs Richmond/Palermo 2-0 (21-11, 21-7) [WM3] (M9) 3
11:00AM Tresham/Garneau [B1] vs Clarke/Foucault [WM4] (M10) 2-0 (21-7, 21-7) 4
11:00AM Madill/Fletcher  [C1] vs Hatashita/Zakutney [WM5] (M12) 2-0 (21-10, 21-15) 5
1:00PM Roscoe/Heeney  [WM6] vs Dorsey/Stephan [WM7] (M14) 2-0 (21-19, 21-17) 1
1:00PM Law-Heese/Wort [WM8] vs Richmond/Palermo [WM9] (M15) 2-0 (21-11, 21-10) 2
1:00PM Tresham/Garneau [WM10] vs Thorup/Mueller [WM11] (M16) 2-0 (21-15, 21-10) 3
1:00PM Madill/Fletcher [WM12] vs Szechynski/Torres [WM13] (M17) 2-0 (21-18, 21-18) 4
2:30PM Roscoe/Heeney [WM14] vs Richmond/Palermo [WM15] (M18) 2-1 (21-19, 17-21, 15-11) 1
2:30PM Tresham/Garneau [WM16] vs Szechynski/Torres [WM17] (M19) 2-1 (19-21, 21-11, 15-11) 3
4:00PM Richmond/Palermo [WM18] vs Tresham/Garneau [WM19] (GOLD) 2-1  1
4:00PM Roscoe/Heeney [LM18] vs Szechynski/Torres [LM19] (BRONZE) 2-0 (21-13, 21-10) 3

 

Final Standings
1st - Tresham/Garneau
2nd - Richmond/Palermo
3rd - Roscoe/Heeney
4th - Szechynski/Torres
5th - Madill/Fletcher
5th - Dorsey/Stephan
5th - Law-Heese/Wort 
5th - Thorup/Mueller
9th - Chan/Foley
9th - Holborn/Camire
9th - Head/Howe
9th - Hatashita/Zakutney
9th - Clarke/Foucault
9th - Wong/Lund
9th - Lachappelle/Farrell
9th - Lyons/Safar
16th - Liu/Valliant 
16th - Sproule/Jamieson
16th - Bryant/Warren
16th - Harris/VanNoten
16th - Gervais/Beeson

 

Category: 
News